Wizyta przedstawicielki litewskiej Policji
Z dwutygodniową wizytą gościła w słupskiej Szkole Policji przedstawicielka litewskiej Szkoły Policji z Kłajpedy. Wizyta odbywała się w ramach programu Unii Europejskiej „Leonardo da Vinci – Podnoszenie kwalifikacji instruktorów Litewskiej Akademii Policji”.
W trakcie dwutygodniowej wizyty psycholog Szkoły Policji w Kłajpedzie Judita Vozbutê uczestniczyła w kursie dla policjantów średniego szczebla kierowniczego z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W trakcie tego kursu litewska psycholog zapoznała się z polskim systemem kształcenia kadr policyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem elementów psychologii, etyki zawodowej i praw człowieka. Wykładowcy Szkoły zapoznali naszego gościa również z interdyscyplinarnymi formami nauczania policyjnego pod kątem prewencyjnym.
Wizyta przedstawicielki litewskiej Policji w słupskiej Szkole Policji odbyła się w ramach litewskiego projektu Leonardo da Vinci „Podnoszenie kwalifikacji instruktorów Litewskiej Akademii Policji poprzez wprowadzenie w życie zintegrowanego systemu szkolenia w dziedzinie ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego".
Judita Vozbutê gościła również w jednostkach terenowych Policji na terenie Słupska.
Leonardo da Vinci - "Uczenie się przez całe życie".
Przeczytaj więcej informacji o programie.
Realizacja wspólnych projektów policyjnych szkół z Kłajpedy i Słupska odbywa się między innymi w ramach projektu Komisji Europejskiej „Leonardo da Vinci - Edukacja i kultura. Uczenie się przez całe życie.”.
Kontakty ze Szkołą Policji w Kłajpedzie, która wchodzi w skład litewskiej Akademii Policji, mają już kilkuletnią tradycję. Przedstawiciele słupskiej Szkoły gościli w Kłajpedzie podczas uroczystości jubileuszu 20-lecia pionu szkoleniowego litewskiej Policji.
Historia litewskiego szkolnictwa policyjnego związana jest z funkcjonowaniem dwóch podmiotów: Ośrodka Szkolenia Policji w Trakai (Troki) z placówkami w Vilnius (Wilno) i Kanas (Kowno) oraz Szkoły Policji w Kłajpedzie. W 2009 roku dokonano połączenia obu niezależnie funkcjonujących podmiotów, na bazie których powstała Akademia Policji Republiki Litwy.
Współpraca policyjnych szkół Polski i Litwy odbywa się na mocy porozumienia podpisanego w Słupsku pomiędzy Komendantami obu placówek. Parafowanie dokumentów odbyło się w grudniu 2011 roku (szczegóły).
(26.5.2014)