"Racism - Say it to fight it"
"Jak rozbroić bombę nienawiści. Skuteczna współpraca imigrantów i organów ścigania" - to temat konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele słupskliej Szkoły Policji. Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a całość odbyła się w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie.
Celem konferencji było podsumowanie kampanii informacyjnej "Racism - Say it to fight it" realizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od 1 marca do 30 czerwca 2014 roku. Kampania miała na celu przekazanie cudzoziemcom wiedzy na temat obowiązującego w Polsce prawa dotyczącego przestępstw z nienawiści, a także informacji o tym, jak postępować, kiedy mamy do czynienia z takim zjawiskiem. Wykorzystano kilka kanałów informacyjnych - spot filmowy, ulotki, plakaty i strona internetowa.
Konferencja to element realizowanego przez MSW projektu Imigranci wobec przestępstw z nienawiści - czyli jak skutecznie dochodzić swoich praw dofinansowywanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.
W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, Policji, Prokuratury, Straży Granicznej i świata nauki. Do Warszawy przybyli również przedstawicie szwedzkiej i szkockiej Policji, Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR OSCE), Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców. Naszą Szkołę reprezentował podinsp. Tomasz Gid – Pełnomocnik Komendanta Szkoły ds. Ochrony Praw Człowieka.
Projekt "Racism. Say it to fight it" został pozytywnie przyjęty przez polskie organizacje pozarządowe i organizacje międzynarodowe. Wzbudził też zainteresowanie przedstawicieli instytucji publicznych z innych krajów (m. in. Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii). Efektem kampanii jest zbudowanie sieci współpracy różnych instytucji i organizacji pozarządowych oraz wzrost ilości zgłoszeń dotyczących przestępstw z nienawiści kierowanych przez cudzoziemców i obywateli Polski do Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka w MSW. Część zgłaszających wykorzystało formularz umieszczony na stronie www.reportracism.pl.
(3.12.2014)