Specjalistyczna wiedza kryminalistyków
Wykładowcy kryminalistyki ze Szkoły Policji w Słupsku uczestniczą w ogólnopolskich konferencjach i sympozjach poświęconych ich specjalizacji. W ostatnim czasie przedstawiciele naszej jednostki uczestniczyli w odprawie poświęconej technikom kryminalistyki i w sympozjum z zakresu mechanoskopii.
Udział w specjalistycznych sympozjach i konferencjach zapewnia wykładowcom dostęp do najnowszej wiedzy i badań, które następnie mogą być przekazywane słuchaczom kursów specjalistycznych, a także słuchaczom szkolenia zawodowego podstawowego.
Przedstawiciele naszej Szkoły - podinsp. Krzysztof Bielecki i podinsp. Szczepan Górski - uczestniczyli w odprawie służbowej wojewódzkich koordynatorów do spraw techników kryminalistyki. W trakcie tego spotkania omawiano zagadnienia związane z organizacją pracy komórek techniki kryminalistycznej. W trakcie obrad mówiono także o szczegółowych zasadach przyznawania i użytkowania sprzętu techniki policyjnej dla jednostek i komórek organizacyjnych Policji oraz policjantów.
Jednym z punktów obrad było też określenie tematyki szkoleń dla techników kryminalistyki realizowanych w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego w latach 2016–2020 oraz prezentacja kursu specjalistycznego z zakresu oględzin miejsca katastrofy komunikacyjnej.
W XVII Ogólnopolskim Sympozjum Biegłych Mechanoskopii uczestniczył kolejny wykładowca słupskiej Szkoły Policji – podkom. Marcin Jaworski. Znaczna część zajęć swą tematyką obejmowała problematykę poświęconą zwalczaniu przestępczości samochodowej.
W trakcie konferencji zaprezentowano aplikacje wspomagające zwalczanie tego rodzaju przestępczości oraz projekty badawcze realizowane przez Zakład Broni i Mechanoskopii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Jednym z tematów był sposób wykorzystania oraz bieżące problemy dotyczące wprowadzania danych do aplikacji FAVI. Jest to międzynarodowa platforma ekspertów kryminalistyki, zajmujących się badaniem oznaczeń identyfikacyjnych pojazdów stworzona na potrzeby służb zajmujących się zwalczaniem przestępczości samochodowej. Favi to centralna baza danych, dostępna on-line w bezpiecznej sieci, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, gdzie znajdują się informacje niezbędne do identyfikacji pojazdów w postaci oznaczeń identyfikacyjnych stosowanych przez producentów w różnych modelach pojazdów i maszyn roboczych.
(15.12.2015)