Aktualności

Agresja na ulicy podczas interwencji - co zrobić

imageJak zachować się wobec agresji, szczególnie w trakcie interwencji policyjnej – o praktycznych wskazówkach i podpowiedziach, w jaki sposób nie odpowiadać agresją na agresję - to między innymi mogli przećwiczyć słuchacze słupskiej Szkoły Policji podczas warsztatów poprowadzonych przez metodyka z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Praktyczne zajęcia z zakresu agresji to doskonałe uzupełnienie kształcenia młodych policjantów na kursie podstawowym. Słuchacze, którzy kończą szkolenia trafiają do pionów prewencji pełniąc służbę patrolową na ulicach naszych miast. Często zdarza się, że podczas przeprowadzanych interwencji, osoby wobec których podejmowane są czynności bywają nerwowe, czy wręcz agresywne - jaką postawę powinien przyjąć policjant? Odpowiedzi na te i inne pytania wypracowywało podczas warsztatów czterdziestu słuchaczy z VII Kompanii.

Dzięki współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i przychylności Dyrektor ODN, odbyły się zajęcia warsztatowe pod tytułem „Zachowania agresywne i przemocowe w sytuacjach interwencyjnych”, które poprowadziła Renata Kołosowska. Warsztatowa forma prowadzenia zajęć poza programowych wzbudziła u słuchaczy duże zainteresowanie i aktywny udział uczestników. Podczas zajęć zadawano wiele pytań i wspólnie zastanawiano się nad rozwiązaniem określonych sytuacji związanych z występowaniem agresji.

Inicjatorem warsztatów był podinsp. Ryszard Bączyk, wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej i jednocześnie opiekun dydaktyczny plutonu 4 wchodzącego w skład Kompanii VII.

Renata Kołosowska
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku
  (pobierz)

Agresja to zamierzone działanie, którego celem jest wyrządzenie komuś lub czemuś szkody, straty lub bólu. Czynności agresywne polegają na postępowaniu niezgodnym z normami i zasadami współżycia w grupie, społeczeństwie. Z tego punktu widzenia agresja jest rezultatem niewykształcenia pożądanych form zachowań lub wykształceniem zachowań niepożądanych. Bogactwo opisów zachowań agresywnych jest bardzo duże i zróżnicowane. Wspólne jest to, że umyślność, intencja, zamiar szkodzenia zawsze poprzedza każde działanie agresywne.

(4.7.2012)

Powrót na górę strony