Szkolą się, by uczyć innych
W ogólnopolskich spotkaniach i warsztatach uczestniczą wykładowcy słupskiej Szkoły Policji - w ten sposób policyjni nauczyciele zdobywają wiedzę, którą później przekazywać będą podczas zajęć słuchaczom różnych kursów i szkoleń. Z każdego wyjazdu przygotowywane są również szczegółowe sprawozdania, z którymi mogą zapoznać się też pozostali wykładowcy.
W drugim ogólnopolskim forum Pełnomocniczek i Pełnomocników Wojewodów do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Pełnomocników Komendantów Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka uczestniczyła przedstawicielka Szkoły Policji w Słupsku nadkom. Ewa Pietruczuk.
Forum, które odbywało się w siedzibie kieleckiej Komendy Wojewódzkiej Policji, v połączone było ze szkoleniem pod nazwą „Administracja publiczna przeciw mowie nienawiści”. Głównym celem spotkania było nakreślenie misji administracji publicznej oraz roli działań prewencyjnych i edukacyjnych w zapobieganiu i zwalczaniu mowy nienawiści w przestrzeni publicznej. W trakcie spotkania mówiono także o koordynacji działań służb administracji państwowej w zakresie zwalczania mowy nienawiści.
Zaproszenie do udziału w forum przyjęli między innymi przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Biura Pełnomocniczki Rządu do spraw Równego Traktowania, Zespołu do Spraw Ochrony Praw Człowieka Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
W sesji warsztatowej uczestnicy forum poruszali również problematykę gender w kontekście mowy nienawiści. Reprezentująca słupską Szkołę Policji nadkom. Ewa Pietruczuk, pełni na co dzień służbę w Zakładzie Ogólnozawodowym i specjalizuje się w tematyce psychologicznej.
Wykładowcy zajmujący się w szkołach policyjnych procedurą „Niebieska Karta” oraz koordynatorzy tej procedury w Komendach Wojewódzkich i Komendzie Stołecznej Policji spotkali się na dwudniowych warsztatach w Warszawie.
Warsztaty miały na celu przygotowanie do wdrożenia we wszystkich jednostkach Policji narzędzia szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie. W trakcie spotkania zostały również omówione tendencje zachodzące w zjawisku przemocy w rodzinie. Uczestnicy obrad dzieli się także własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi stanu realizacji przez Policję procedury „Niebieska Karta” w I półroczu 2013 roku.
Szkołę Policji w Słupsku reprezentował podczas warsztatów podkom. Damian Kwiatkowski z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego.
(21.10.2013)