Aktualności

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

image Wśród bogatej oferty edukacyjnej Szkoły Policji znajduje się wiele kursów specjalistycznych. Jednym z nich jest kurs specjalistyczny z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Realizacja tego rodzaju szkoleń wynika ze zobowiązań Policji określonych w rządowym programie realizacji zaleceń sformułowanych przez Komisarza Praw Człowieka Rady Europy w Memorandum z 1997 roku.

Uczestnicy kursu poznają między innymi instytucje pozapolicyjne zajmujące się przemocą w rodzinie oraz zakres pomocy, jakiej może od nich oczekiwać. Kurs przygotowuje również policjantów do przekazywania nabytej wiedzy swoim kolegom z jednostek terenowych, w których na co dzień pełnią służbę.
Aby powiązać teorię z praktyką, prowadzący zajęcia, w miarę możliwości, zapraszają do udziału przedstawicieli jednostek opieki społecznej, które w swojej codziennej pracy stykają się z przypadkami przemocy. Jedną z nich była pani Aurelia Anioł, specjalistka pracy socjalnej i przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego z terenu Gminy Słupsk, która na spotkaniu z uczestnikami szkolenia opowiadała o możliwościach pracy z osobami dotkniętymi patologiami społecznymi i działaniach podejmowanych wspólnie z policjantami.


Aurelia Anioł
przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego
w Gminie Słupsk
  (pobierz)

imageW ramach kursu słuchacze odwiedzili również Słupski Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy ul. Gdyńskiej 13A, gdzie uczestniczyli w spotkaniu z trenerami zajmującymi się terapią dla sprawcy przemocy w rodzinie - Żanetą Dębicką i Arturem Kowalewskim. Ponieważ Ośrodek znajduje się w jednym budynku razem z Izbą Wytrzeźwień, policjanci spotkali się również z kierownikiem Izby Ryszardem Śnieżkiem.
Organizacja wyjazdowych zajęć była możliwa dzięki współpracy, jaką prowadzący na kursie zajęcia nadkom. Ewa Pietruczuk i kom. Damian Kwiatkowski utrzymują z kierownictwem Ośrodka i Izby Wytrzeźwień.

Cały kyrs trwa 5 dni szkoleniowych. Policjanci uczą się, jak prawidłowo przeprowadzić analizę zjawiska przemocy w oparciu o dokumenty i bazy danych używane w Policji. Każdy absolwent kursu nabywa też niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające sporządzić analizę zachowań przemocowych, zawierającą przyczyny, problemy i sposób ich rozwiązania. W ramach tej analizy policjanci ustalają, kto i w jakim zakresie będzie realizował działania prewencyjne.

Po zakończeniu analizy przychodzi czas na działanie. Uczestnicy kursu poznają charakter pracy koordynatora poszczególnych etapów działań w ramach procedury przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Po zakończeniu każdego etapu działań naprawczych uczestnik kursu musi ocenić, czy wynikające z przeprowadzonej analizy podjęte działania przyniosły oczekiwany skutek.

(5.10.2015)

Powrót na górę strony