Musztra i ceremoniał policyjny
Trzy pozycje książkowe omawiające szczegółowo ceremoniał i musztrę policyjną mają już do dyspozycji policjanci oraz osoby zainteresowane funkcjonowaniem policyjnej formacji. Książki wydane z inicjatywy Komendy Głównej Policji są do pobrania w wersji elektronicznej również na naszej stronie internetowej.
Ceremoniał policyjny określa zasady oraz formy indywidualnego i zespołowego zachowania policjantów, a także pracowników Policji, uczestniczących w uroczystościach o charakterze państwowym, policyjnym, patriotycznym i religijnym.
Na naszej stornie internetowej publikujemy trzy książki w formie elektronicznej, które omawiają szczegółowo musztrę, ceremoniał policyjny oraz praktyczne zastosowanie poszczególnych zagadnień ceremoniału policyjnego.
W składzie redakcyjnym zespołów przygotowujących publikacje znaleźli się również przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji nadkom. Maciej Marciniak oraz asp. Artur Duszak – z Wydziału Organizacji i Dowodzenia.
– W kultywowaniu i upowszechnianiu dobrych praktyk ważną rolę wypełniają funkcjonariusze Policji, ich obyczaj i ceremoniał. Obok armii, Policja jest najliczniejszą formacją mundurową w naszym kraju. Reprezentanci Policji biorą udział w uroczystościach państwowych, a ceremoniał policyjny, podobnie jak wojskowy, pełen jest odniesień do pięknych tradycji - z czasów II Rzeczypospolitej i starszych. Nie tylko od święta, ale i na co dzień policjanci są postrzegani jako przedstawiciele państwa, pełniący ważną służbę dla wszystkich Polaków – pisze we wstępie do „Ceremoniału policyjnego w praktyce” szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.
Regulamin musztry w Policji (.PDF 10,5 MB).
Ceremoniał policyjny (.PDF 20,3 MB).
Ceremoniał policyjny w praktyce (.PDF 46,2 MB).
(11.4.2013)