Pełnomocnicy ds. Praw Człowieka w Słupsku
Czterodniowe obrady pełnomocników Komendantów Wojewódzkich Policji oraz Komendantów Szkół Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka rozpoczęły się we wtorek w słupskiej Szkole Policji. Moderatorem spotkania jest pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka mł.insp. Krzysztof Łaszkiewicz.
W trakcie obrad pełnomocnicy podsumują ostatnie trzy lata działalności, a także wyznaczą priorytety działania w zakresie ochrony Praw Człowieka na następny okres. Analizowane będą również ankiety wypełniane przez policjantów oraz komendantów jednostek terenowych Policji. To właśnie na podstawie spostrzeżeń z codziennej służby pełnomocnicy kształtować będą program swoich działań na najbliższe trzy lata. Chodzi między innymi o stworzenie systemu kursów antydyskryminacyjnych dla policjantów, w których uczestniczyć będą funkcjonariusze jednostek terenowych, na co dzień stykający się z osobami reprezentującymi różne kultury i religie.
System szkolenia przygotowywany przez pełnomocników ma być poszerzony między innymi o zagadnienia związane ze społeczno-kulturową rolą płci i postawą policjanta wobec środowisk gejów i lesbijek. Działania tego rodzaju mają zapobiec utożsamianiu niektórych działań policjantów z różnego rodzaju fobiami jak na przykład romofobią czy islamofobią. W trakcie spotkania pełnomocnicy chcą wskazać na taki system postępowania, który będzie z jednej strony jest czytelnym egzekwowaniem prawa, a z drugiej odbywać się będzie z poszanowaniem zasad, religii i obyczajów osób, wobec których przeprowadzana jest interwencja. Przy tego rodzaju postępowaniu pamiętać należy, że zawsze nadrzędnym celem jest poszanowanie prawa.
pełnomocnik Komendanta Głównego Policji
do spraw Ochrony Praw Człowieka
(pobierz)
W codziennej pracy policjantów co raz częściej występują kwestie związane ze społeczno-kulturową rolą płci i diasporami reprezentującymi różne obyczaje i religie. Celem działań pełnomocników, ma być takie przeszkolenie policjantów, aby podczas interwencji funkcjonariusz wiedział, jak na przykład jak określić osobę czarnoskórą, bez używania słów o zabarwieniu zdecydowanie negatywnym. Sami pełnomocnicy podkreślają, że nie ma w tej chwili w polskiej Policji jaskrawych przypadków nierównego traktowania. Warto jednak zwrócić uwagę na tak zwane „mikronierówności”, czyli na przykład niefrasobliwe użycie przez policjanta w trakcie przeprowadzanej interwencji słowa „blondynka” czy „czarnuch”.
Nowością, w skali nie tylko polskiej, ale i europejskiej będzie poradnik antydyskryminacyjny dla jednostek Policji. Inicjatywa powstania tego rodzaju poradnika powstała właśnie na forum pełnomocników do spraw ochrony Praw Człowieka. Przy powstaniu tej publikacji aktywnie współpracuje Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania.
Program obrad w słupskiej Szkole Policji przewiduje również dyskusję na rozwojem policyjnej sieci pełnomocników ds. ochrony praw człowieka w kontekście granic dla wspólnych działań na szczeblu centralnym i jednoczesnej autonomii w ramach sieci pełnomocników. Omawiane będą również założenia do policyjnego projektu edukacyjnego „Stop klatka” oraz „Policyjna Filmoteka Praw Człowieka”.
Zakończenie spotkania przewidziano na piątkowe przedpołudnie.
(4.12.2012)