Edukacja dla bezpieczeństwa - konferencja
W ogólnopolskiej konferencji naukowej „Edukacja dla bezpieczeństwa - człowiek wobec problemów bezpieczeństwa w XXI wieku” uczestniczył wykładowca Szkoły Policji w Słupsku. Konferencja składała się z kilku paneli, poruszających tematy: człowiek wobec problemów bezpieczeństwa w XXI wieku, służby specjalne w systemie bezpieczeństwa państwa, edukacja dla bezpieczeństwa, wyzwania dla nauk społecznych wynikające z zagrożeń współczesnego świata oraz media a bezpieczeństwo.
W odbywającej się w Gdańsku konferencji uczestniczył wykładowca Zakładu Ogólnozawodowego sierż. Michał Kurdziel. Wśród prelegentów zaleźli się pracownicy naukowi wielu uczelni, a także funkcjonariusze pomorskiej Policji. Po każdym panelu odbywały się dyskusje, którym często towarzyszyły duże emocje uczestników. Wśród wniosków i spostrzeżeń końcowych znalazła się pilna konieczność uregulowań prawnych czynności, które mają wpływ na bezpieczeństwo państwa i funkcjonariuszy (na przykład projekt ustawy o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych), a także ciągła wymiana doświadczeń służb odpowiadających za bezpieczeństwo państwa. Uczestnicy konferencji podkreślali również, że tam, gdzie nie ma jasnych uregulowań prawnych dotyczących współpracy pomiędzy służbami wystarczy dobra wola przełożonych i partnerskie traktowanie w osiągnięciu tego samego celu.
W kilku wystąpieniach pojawił się problem ,,pseudokibiców”, który stanowi swoiste wyzwanie dla służb odpowiadających za bezpieczeństwo.
Szczególnie interesujące było poznanie naukowców pracujących przez kilkanaście lat w Policji, a obecnie analizujących pewne zagadnienia na podstawie ogromnego bagażu doświadczeń. Stracie młodości i doświadczenia oraz teorii z praktyką było najbardziej widoczne podczas dyskusji, czasem bardzo emocjonującej. Zdanie, które najlepiej podsumowało konferencje to słowa wypowiedziane przez „teoretyka” do „praktyka”” „[…] po to My jesteśmy, abyście Wy nie zapominali jak macie poprawnie wykonywać swoje zadania.”
(20.5.2012)