Techniczne środki wzmocnienia
23 policjantów zakończyło dziś zajęcia na specjalistycznym kursie instruktorów technicznych środków wzmocnienia. Szkoła Policji Słupsku jest jedną z dwóch placówek kraju prowadzącą aktualnie tego typu szkolenia dla policjantów.
Najbardziej charakterystyczne środki wzmocnienia wykorzystywane przez polską Policję to: armatki wodne, ręczne granatniki zespolone oraz ręczne i automatyczne wyrzutnie granatów łzawiących. Program kursu ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie policjanta do wykonywania czynności w służbie prewencyjnej: obsługi i konserwacji technicznych środków wzmocnienia znajdujących się na wyposażeniu oddziałów prewencji Policji oraz samodzielnego prowadzenia zajęć dydaktycznych z policjantami pełniącymi służbę z wykorzystaniem technicznych środków wzmocnienia.
Instruktorzy, którzy dziś zakończyli szkolenie, organizować będą teraz podobne kursy w macierzystych Komendach Wojewódzkich przekazując zdobytą w Słupsku wiedzę kolegom ze swoich jednostek terenowych.
Sam program szkolenia instruktorów został opracowany w 2007 roku w słupskiej Szkole Policji. W murach naszej placówki obradował zespół powołany przez Komendanta Głównego Policji.
Od zakończenia II wojny światowej do roku 2007 szkolenia z tego zakresu prowadzone były przy współudziale specjalistów wojskowych. Ponieważ charakter zdarzeń, w których wykorzystywane są techniczne środki wzmocnienia zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, zaistniała potrzeba opracowania nowego programu szkolenia instruktorów tej specjalności.
Aktualny, typowo policyjny program, jest dostosowany do realiów policyjnej służby. Sugestie i uwagi do programu przekazywali policjanci z jednostek liniowych, którzy w codziennej służbie wykorzystują tego rodzaju sprzęt.
(19.2.2013)