Tylko TAK oznacza zgodę
Prawa kobiet i znowelizowana definicja zgwałcenia w kodeksie karnym - to tematy ostatniego spotkania w ramach popołudniowych fakultetów dla słuchaczy słupskiej Szkoły Policji. Gościem specjalnym była adwokatka Danuta Wawrowska.
Ostatnia edycja fakultetów została przygotowana przez Pełnomocnika Komendanta Szkoły ds. Ochrony Praw Człowieka, podkom. Annę Kirszner-Prycę. Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęła pani Danuta Wawrowska - -adwokatka, była prokuratorka, członkini Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Rady Programowej Kongresu Kobiet. Jest ona jedną z inicjatorek ważnych zmian legislacyjnych w polskim prawie karnym, dotyczących przestępstwa zgwałcenia.
Pani mecenas Wawrowska odegrała kluczową rolę w zmianie definicji zgwałcenia w Kodeksie karnym - zgodnie z obowiązującymi od 2024 roku przepisami, istotą przestępstwa nie jest już wyłącznie użycie przemocy, lecz brak wyraźnej i dobrowolnej zgody osoby pokrzywdzonej. Nowelizacja ta dostosowuje polskie prawo do współczesnych standardów ochrony praw człowieka, zgodnych z zaleceniami Rady Europy i Konwencją Stambulską.
Pani Wawrowska jest również inicjatorką ogólnopolskiej kampanii społecznej „Tylko TAK oznacza zgodę”, mającej na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie prawa do decydowania o własnym ciele oraz konieczności jednoznacznej zgody w relacjach intymnych. Kampania spotkała się z szerokim poparciem środowisk prawniczych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych.
Podczas spotkania ze słuchaczami Szkoły Policji pani Danuta Wawrowska omówiła kwestie związane z prawami kobiet, przeciwdziałaniem przemocy ze względu na płeć oraz praktycznym stosowaniem znowelizowanych przepisów. Jej wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem i wywołało ożywioną dyskusję.
Prawa kobiet w codziennej służbie policjanta
Zmiany w prawie oraz rosnąca społeczna wrażliwość na kwestie równości i ochrony praw człowieka mają bezpośredni wpływ na codzienną służbę funkcjonariuszy Policji. To właśnie policjanci są często pierwszym ogniwem kontaktu z osobami pokrzywdzonymi przemocą - od ich wiedzy, empatii i profesjonalizmu zależy, czy ofiara poczuje się bezpieczna i otrzyma niezbędne wsparcie.
Dlatego tak ważne są inicjatywy edukacyjne, które poszerzają horyzonty młodych adeptów służby o perspektywę praw człowieka, w szczególności praw kobiet. Umiejętność rozpoznawania subtelnych form przemocy, właściwa komunikacja z osobami w kryzysie czy znajomość procedur interwencyjnych - to kompetencje równie istotne jak znajomość przepisów czy technik interwencji.
Fakultety organizowane w Szkole Policji w Słupsku stanowią istotne uzupełnienie programu szkoleniowego. Nie tylko pogłębiają wiedzę, ale również kształtują postawy otwartości, szacunku i zrozumienia dla różnorodnych wyzwań społecznych, z jakimi młodzi policjanci będą spotykać się każdego dnia w swojej służbie.