Kolejni ratownicy z uprawnieniami
Zakończyła się kolejna edycja specjalistycznego kursu z kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Udział w niej wzięło 12 policjantek i policjantów, którzy z sukcesem przystąpili do egzaminu teoretycznego i praktycznego, uzyskując certyfikat potwierdzający kwalifikacje na najbliższe trzy lata.
Program kursu obejmował zasady postępowania w nagłych stanach zagrożenia życia, ćwiczenia z użyciem nowoczesnego sprzętu ratowniczego oraz przygotowanie do egzaminu końcowego zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.
Dużo miejsca wykładowcy poświęcili także na udzielanie pomocy motocyklistom, którzy biorą udział w zdarzeniach drogowych.
Odrębnym tematem były również zagadnienia dotyczące odebrania porodu. Często bowiem zdarza się, że policjanci w patrolu zmotoryzowanym udzielają asysty kierowcy pojazdu, który wiezie kobietę z trwającą akcją porodową. Zdarza się jednak, że na transport jest już za późno i na miejscu trzeba odebrać poród.
Uczestnicy doskonalili techniki udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, w tym prowadzenie resuscytacji krążeniowo‑oddechowej z wykorzystaniem defibrylatora AED, tamowanie krwotoków, opatrywanie ran oraz działania w przypadku urazów i nagłych zachorowań.
Egzamin teoretyczny na zakończenie kursu obejmował test wiedzy składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Egzamin praktyczny natomiast polegał na wykonaniu dwóch wylosowanych scenariuszy ratowniczych oraz prawidłowej resuscytacji z użyciem fantomu i automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Wszyscy uczestnicy ukończyli szkolenie z wynikiem pozytywnym.
Zajęcia prowadzili doświadczeni wykładowcy - policyjni ratownicy medyczni. Całość odbyła się w wyspecjalizowanych salach Centrum Ratownictwa Szkoły Policji w Słupsku, z wykorzystaniem sprzętu symulacyjnego oraz fantomów wysokiej wierności. W egzaminie końcowym uczestniczył także lekarz zajmujący się medycyną ratunkową.