Kryminalistyka w Szkole Policji
Dobiegły końca kolejne edycje warsztatów szkoleniowych, w których uczestniczyli między innymi technicy kryminalistyki z garnizonu pomorskiego. W trakcie zajęć praktycznych doskonalono między innymi umiejętności w zakresie zabezpieczania śladów biologicznych
Trzydniowe edycje warsztatów poświęcone były ujawnianiu i zabezpieczaniu śladów biologicznych na miejscu zdarzenia. W programie zajęć przewidziano też prezentacje wykorzystania skanera 3D, służącego do dokumentowania miejsca zdarzenia z wykorzystaniem technologii przestrzennej.
Organizatorem przedsięwzięcia byli biegli z zakresu genetyki z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. W warsztatach uczestniczyło po dwóch techników kryminalistyki z każdej komendy miejskiej i powiatowej województwa pomorskiego, a także przedstawiciele wydziałów dochodzeniowo-śledczych z wybranych jednostek organizacyjnych garnizonu pomorskiego.
Pierwszy dzień każdej edycji zajęć miał charakter wykładowy. Uczestnicy pogłębiali wiedzę dotyczącą między innymi ujawniania i zabezpieczania śladów biologicznych, tła genetycznego, transferu materiału biologicznego oraz ryzyka kontaminacji. Poruszono również zagadnienia związane z procedurą akredytacji oględzin miejsca zdarzenia. Na zaproszenie organizatorów wykłady poprowadzili też naukowcy, między innymi z Uniwersytetu Gdańskiego.
Drugi i trzeci dzień warsztatów miał charakter praktyczny - uczestnicy doskonali umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych działań na miejscu zdarzenia.