Sympozjum historyczne - 80 lat Szkoły Policji w Słupsku
Szkoła Policji w Słupsku, najstarsza polska placówka szkolnictwa policyjnego, w 2025 roku obchodzi wyjątkowy jubileusz 80-lecia swojej działalności. Jednym z wydarzeń towarzyszących rocznicowym obchodom będzie sympozjum naukowe poświęcone historii i dorobkowi Szkoły, zaplanowane na 18. czerwca.
Warto przypomnieć, że słupska Szkoła Policji rozpoczęła swoją działalność 1. czerwca 1945 roku, niespełna miesiąc po zakończeniu II. wojny światowej. Od tamtej pory nieprzerwanie szkoli kolejne pokolenia funkcjonariuszy, odgrywając kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa publicznego w Polsce.
Przewodniczącym zespołu organizacyjnego Sympozjum jest prof. dr hab. Wojciech Skóra z Pracowni Dziejów Słupska i Ziemi Słupskiej Uniwersytetu Pomorskiego a jego zastępcą - nadkom. Michał Jaśkowski, naczelnik Wydziału Prezydialnego Szkoły Policji w Słupsku.
Sympozjum odbędzie się w auli Szkoły. Początek obrad zaplanowano na godzinę 9:00, a zakończenie - około godziny 16:00. W gronie prelegentów znajdą się przedstawiciele świata nauki oraz byli i obecni wykładowcy słupskiej Szkoły.
Poniżej przedstawiamy kolejność referatów, z zastrzeżeniem, że ich tytuły mogą jeszcze ulec korekcie.
- „Miejsce i rola Szkoły dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkich w systemie wyszkolenia policyjnego w II Rzeczypospolitej”
podinsp. w st. spocz. dr Stanisław Kozdrowski, były wykładowca Szkoły Policji w Słupsku. - „Milicja Obywatelska jako następca Policji Państwowej - podobieństwa i różnice”
mł. insp. w st. spocz. prof. dr hab. Piotr Majer, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. - „Słupsk w powojennych realiach”
prof. dr hab. Wojciech Skóra, Pracownia Dziejów Słupska i Ziemi Słupskiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.. - „Szkolnictwo milicyjne w Słupsku 1945–1990 - matka powojennego szkolnictwa policyjnego w Polsce”
dr Kacper Pencarski, Pracownia Dziejów Słupska i Ziemi Słupskiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. - „Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych CWMO w Słupsku 1946-1950”
podinsp. w st. spocz. dr Jarosław Tuliszka, były wykładowca Szkoły Policji w Słupsku. - „Dzieje głównego budynku dydaktycznego Szkoły Policji w Słupsku”
Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku. - „Charakterystyka kadry Szkoły Policji w Słupsku w perspektywie 80 lat”
podinsp. w st. spocz. Zdzisław Dróbka, były wykładowca Szkoły Policji w Słupsku. - „Współpraca międzynarodowa Szkoły Policji w Słupsku”
nadkom. Michał Jaśkowski, naczelnik Wydziału Prezydialnego Szkoły Policji w Słupsku. - „80-lecie Szkoły Policji w Słupsku w falerystyce i medalierstwie”
podinsp. w st. spocz. mgr Jan Radkowski, były wykładowca Szkoły Policji w Słupsku.
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy osoby zainteresowane historią Szkoły Policji w Słupsku, regionalistów badających dzieje Pomorza Środkowego, uczniów klas o profilu policyjnym oraz wszystkich pasjonatów historii i tradycji służb mundurowych.
Udział w sympozjum jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy osób chętnych do udziału w Sympozjum rozpoczniemy w poniedziałek, 2 czerwca. Tego dnia opublikujemy na naszej stronie oraz w naszych mediach społecznościowych adres poczty elektronicznej, pod którym będziemy przyjmować zgłoszenia.