Wyzwania zdrowia psychicznego młodzieży
Zwiększenie świadomości oraz kompetencji w zakresie identyfikacji i odpowiedniego reagowania na zachowania samobójcze i autoagresywne wśród młodzieży - to temat wykładów, które odbyły się we wtorkowe popołudnie w auli Szkoły Policji. Udział w nich wzięli członkowie kadry a także słuchacze kursów i szkoleń.
Szkolenie poprowadziły ekspertki z zakresu psychologii: Eliza Masny oraz Sylwia Majewska ze Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie. Ich wykład opierał się na najnowszych wynikach badań dotyczących stanu zdrowia psychicznego osób w wieku 13-19 lat, w tym diagnozie poziomu świadomości społecznej związanej z problematyką samobójstw nastolatków.
Uczestnicy szkolenia otrzymali nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczne narzędzia pozwalające na rozpoznawanie symptomów zaburzeń emocjonalnych i poznawczych, mogących wpływać na ryzykowne zachowania młodych osób.
Szczególną uwagę poświęcono mechanizmom stojącym za zaburzeniami nastroju młodych ludzi, ich wpływowi na procesy decyzyjne oraz powiązaniom z zrachowaniami agresywnymi i autoagresywnymi.
Ekspertki omówiły także wyniki projektu „Suicydologia - analiza stanu wiedzy oraz kampania edukacyjna”, który dostarcza rzetelnej wiedzy na temat kondycji psychicznej młodych ludzi oraz poziomu przygotowania społecznego do reagowania na sytuacje kryzysowe.
O poruszanych zagadnieniach mówią:
Eliza Masny i Sylwia Majewska,
Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie.
Dzięki zdobytej wiedzy, policjanci a także pracownicy cywilni Policji, będą mogli skuteczniej wspierać młodzież w trudnych sytuacjach, zmniejszając ryzyko wystąpienia zachowań samobójczych oraz wzmacniając pozytywne relacje między Policją a społecznością lokalną - szczególnie rodzicami i opiekunami młodych osób.
Szkoła Policji w Słupsku, oprócz kształcenia i doskonalenia policyjnych kadr, prowadzi też działania na rzecz wzmocnienia profilaktyki oraz podnoszenia świadomości policjantek i policjantów w obszarze zdrowia psychicznego, w tej chwili jest to jeden z kluczowych obszarów bezpieczeństwa publicznego.
Suicydologia to dziedzina naukowa zajmująca się badaniem przyczyn, mechanizmów, form zapobiegania oraz skutków samobójstw. Łączy wiedzę z psychologii, psychiatrii, socjologii, medycyny i kryminologii, koncentrując się na identyfikacji czynników ryzyka i analizie zachowań samobójczych aby lepiej zrozumieć to złożone zjawisko i opracować skuteczne metody wsparcia.