Międzynarodowy wymiar ratownictwa
Kolejna grupa policjantów uzyskała w piątek uprawnienia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). W zakończonej właśnie edycji kursu uczestniczyli nie tylko polscy funkcjonariusze, ale także dwoje przedstawicieli Akademii Policji Chorwacji w Zagrzebiu.
Szkolenie KPP to zaawansowany etap przygotowania w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. Uczestnicy, posiadający już podstawowe przeszkolenie z pierwszej pomocy, zdobywają umiejętności m.in. skutecznego reagowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, obsługi defibrylatora AED, tamowania krwotoków, pomocy osobom zakrztuszonym i nietrzeźwym, a także prowadzenia działań ratowniczych wobec osób w stanie tzw. excited delirium. Policjanci uczą się również postępowania w sytuacjach, gdy konieczne jest udzielenie pomocy po skutkowym użyciu broni palnej.
Zwieńczeniem kursu był egzamin państwowy, który odbył się w piątek. Składał się on z części teoretycznej i praktycznej - każdy uczestnik musiał wykazać się umiejętnością udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Policjanci uzyskali państwowe uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Funkcjonariusze z Akademii Policji Chorwacji otrzymali natomiast zaświadczenia potwierdzające nabycie umiejętności oraz zaliczenie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Część teoretyczna została przetłumaczona na język angielski.
Świadectwa i zaświadczenia wręczył absolwentom podczas uroczystości w sali Kominkowej Klubu Słuchacza pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta Szkoły podinsp. Daniel Krenc.
Udział chorwackich funkcjonariuszy stanowi kolejny element wieloletniej współpracy między Szkołą Policji w Słupsku a Akademią Policji w Zagrzebiu. W ramach tej kooperacji polscy policjanci uczestniczyli w kursach instruktorów wyszkolenia strzeleckiego w Zagrzebiu, natomiast chorwaccy instruktorzy gościli w Polsce na analogicznym szkoleniu specjalistycznym. Funkcjonariusze z Zagrzebia regularnie biorą również udział w międzynarodowych mistrzostwach strzeleckich organizowanych jesienią przez słupską Szkołę.
Uczestnictwo chorwackich policjantów w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy to kolejny przykład efektywnej wymiany doświadczeń i wspólnego doskonalenia kompetencji w dziedzinie bezpieczeństwa i ratownictwa. To również potwierdzenie, że wiedza ratująca życie nie zna granic.