Aktualności

Program szkolenia dla europejskich policjantów

Data publikacji 12.05.2025

Dobiegły końca międzynarodowe zajęcia z zakresu taktyki i techniki interwencji oraz pierwszej pomocy z udziałem policjantów Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Litwy oraz słupskiej Szkoły Policji. Projekt współpracy policyjnych jednostek szkoleniowych zrealizowany został w ramach europejskiego Programu Erasmus+, a jego podsumowanie odbyło się w Akademii Policji w Zagrzebiu.

Projekt współpracy policyjnych jednostek szkoleniowych rozpoczął się we wrześniu 2023 roku roku. Gospodarzem projektu była Akademia Policji w Zagrzebiu a uczestnikami: Szkoła Policji Litwy, Agencja ds. Edukacji i Szkolenia Zawodowego w Bośni i Hercegowinie oraz Szkoła Policji w Słupsku.
Całość zajęć zatytułowana zostało jako "Wspólny program nauczania dla służb ratowniczych w zakresie użycia siły i procedur taktycznych pierwszej pomocy -FIRST-TAC”.

Specjalistyczne warsztaty odbyły się we wszystkich państwach uczestniczących w programie. W każdym przypadku jednostka goszcząca policyjnych instruktorów przedstawiła własne algorytmy postępowania oraz obowiązujący system prawny.
Pozwoliło to wskazać na wspólne elementy działań europejskich policjantów oraz różnice, które mogą wystąpić w poszczególnych krajach. Na ich podstawie zdobytych doświadczeń można było stworzyć uniwersalny program nauczania, który odpowiada na współczesne wyzwania stające przez policjantami krajów Europy; wyzwania te coraz częściej przekraczają granice poszczególnych państw.

Podsumowaniem całego projektu była międzynarodowa konferencja, która odbyła się w Chorwacji. Podczas tego spotkania zaprezentowano gotowy program szkoleniowy, z którego korzystać mogą teraz europejscy policjanci podczas szkoleń doskonalących ich umiejętności w zakresie użycia siły fizycznej podczas interwencji i procedur taktycznych pierwszej pomocy - FIRST-TAC.
W trakcie konferencji podsumowującej, delegacji Szkoły Policji przewodniczył jej Komendant - insp. Piotr Cekała, który odebrał także z rąk organizatorów specjalny certyfikat dla naszej jednostki potwierdzający udział i nabyte kompetencje w ramach zrealizowanego projektu.

Wspólny program nauczania dla służb ratowniczych w zakresie użycia siły i procedur taktycznych pierwszej pomocy -„FIRST-TAC” składa się z dwóch modułów. Pierwszy, wprowadzający, może być zrealizowany formie on-line i zawiera część teoretyczną z prezentacjami i quizami sprawdzającymi. Część praktyczna zwiera natomiast między innymi filmy instruktażowe omawiające poszczególne zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy i podejmowaniem interwencji.

Projekt „FIRST-TAC” to przykład, jak poprzez współpracę ponad granicami można wspólnie dążyć do zwiększenia skuteczności działań służb policyjnych i poprawy bezpieczeństwa obywateli. W obliczu zagrożeń, które nie znają granic, tylko skoordynowane, europejskie podejście może przynieść trwałe efekty.

W galerii zdjęć prezentujemy na końcu kilka fotografii z zajęć, które odbyły się w ramach programu w słupskiej Szkole Policji.

 

Powrót na górę strony