Międzynarodowy wymiar ratownictwa
W Szkole Policji w Słupsku trwa kolejna edycja dwutygodniowego kursu specjalistycznego z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Udział w trwającej właśnie edycji, oprócz polskich policjantów, bierze także dwóch funkcjonariuszy z Akademii Policji Chorwacji w Zagrzebiu.
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy to zaawansowany etap szkolenia w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. Policjantki i policjanci, posiadający już podstawowe przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy, uczą się między innymi skutecznego reagowania w sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia, obsługi defibrylatora AED, tamowania krwotoków, udzielania pomocy osobom zakrztuszonym i nietrzeźwym, a także podejmowania działań ratowniczych wobec osób w stanie tzw. excited delirium. Policjanci ćwiczą również procedury związane z koniecznością udzielenia pomocy po skutkowym użyciu broni palnej podczas interwencji.
Kurs kończy się egzaminem państwowym, składającym się z testu teoretycznego oraz egzaminu praktycznego, podczas którego każdy uczestnik musi wykazać się umiejętnością udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Trwające obecnie zajęcia zakończą się w piątek, 16 maja.
Obecność funkcjonariuszy z Chorwacji jest kolejnym elementem wieloletniej współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Słupsku a Akademią Policji w Zagrzebiu. W ramach tej współpracy polscy policjanci uczestniczyli w Zagrzebiu w kursach instruktorów wyszkolenia strzeleckiego, natomiast instruktorzy z Chorwacji gościli w Polsce na podobnym kursie specjalistycznym. Funkcjonariusze z Akademii w Zagrzebiu regularnie biorą także udział w międzynarodowych mistrzostwach strzeleckich organizowanych jesienią przez słupską Szkołę Policji.
Udział chorwackich policjantów w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy to kolejny przykład wymiany doświadczeń i wspólnego podnoszenia kompetencji w obszarze bezpieczeństwa i ratownictwa. To także dowód na to, że wiedza ratująca życie nie zna granic.