Pierwszy krok do samodzielnej służby
Kolejną edycję szkolenia zawodowego podstawowego zainaugurowano dziś w słupskiej Szkole Policji; to niezwykle istotny etap na ścieżce kariery każdego nowo przyjętego do służby policjanta.
W rozpoczętej dziś edycji udział bierze blisko 200 młodych policjantek i policjantów, którzy przez najbliższe miesiące będą zdobywać wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, niezbędne do samodzielnego pełnienia służby na podstawowych stanowiskach wykonawczych. Na szkolenie do Słupska zostali oni delegowani z Komend Wojewódzkich Policji w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Panie stanowią 24 procent składu kompanii.
Uroczystego otwarcia szkolenia, w auli słupskiej Szkoły Policji, dokonał Komendant Szkoły insp. Piotr Cekała. W swoim przemówieniu podkreślił wagę roli, jaką młodzi funkcjonariusze od teraz pełnią.
- Wkładając policyjny mundur, stajecie się częścią struktury o szczególnej dyscyplinie służbowej, ale też częścią wielkiej policyjnej rodziny - mówił Komendant. Zwrócił również uwagę na obszerność materiału, który przyswoić będą musieli słuchacze, zapewniając przy tym o wysokim poziomie przygotowania kadry dydaktycznej słupskiej Szkoły Policji.
W trakcie inauguracji głos zabrał także Kapelan Szkoły, ks. kan. Wojciech Filimon, który przypomniał o dostępności posługi duszpasterskiej dla wszystkich słuchaczy podczas ich pobytu w Słupsku.
Początkowy etap szkolenia, tak zwany okres unitarny, ma kluczowe znaczenie. W tym czasie młodzi policjanci uczą się musztry, zasad funkcjonowania w jednostce zhierarchizowanej oraz dyscypliny niezbędnej do pełnienia służby. Jest to także pierwszy kontakt z mundurem oraz elementami szkolenia związanego z użyciem broni palnej, co zyskuje na znaczeniu w obliczu braku obowiązkowej służby wojskowej.
Słuchacze pozostaną w murach najstarszej polskiej Szkoły Policji do 28 listopada 2025 roku, by po tym okresie wrócić do swoich macierzystych jednostek – gotowi do pełnienia odpowiedzialnej służby na rzecz społeczeństwa zgodnie z naszym hasłem „Pomagamy i chronimy”.