Hołd tradycji i wartościom - nowy sztandar
Szkoła Policji w Słupsku świętuje w tym roku wyjątkowy jubileusz - 80-lecie swojego istnienia. Z tej okazji, podczas rocznicowych obchodów zaplanowanych na 11 lipca 2025 roku, jednostka otrzyma nowy sztandar – piąty w swojej historii.
Wręczenie sztandaru będzie nie tylko symbolem wieloletniej tradycji, ale także ciągłości wartości, jakie od dekad towarzyszą szkoleniu funkcjonariuszy Policji w Słupsku.
Poprzedni sztandar został ufundowany w 1993 roku, wkrótce po przekształceniu Milicji Obywatelskiej w Policję. Co ciekawe, zarówno wtedy, jak i dziś, przewodniczącym Społecznego Komitetu Fundatorów sztandaru jest Kazimierz Kleina wówczas Wojewoda Słupski, dziś Senator RP.
Podczas środowego (7.V.) spotkania z dziennikarzami w Szkole Policji, Senator Kleina podkreślił, jak istotną rolę pełni sztandar w życiu każdej jednostki organizacyjnej Policji.
- To dla mnie wielki zaszczyt, że po raz drugi mogę przewodniczyć tej inicjatywie. To także dowód na nierozerwalne związki Szkoły z Pomorzem i jego mieszkańcami - nie tylko poprzez fundację sztandaru, ale również codzienną działalność na rzecz bezpieczeństwa regionu - zaznaczył.
Nowy sztandar przygotowywany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na jego rewersie znajdzie się nazwa szkoły i jej logo, na awersie - orzeł w koronie oraz dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Zgodnie z wolą fundatorów, wszystkie elementy sztandaru są ręcznie wyszywane przez jedną z renomowanych pracowni artystycznych w województwie wielkopolskim - zrezygnowano z haftu komputerowego na rzecz tradycyjnego, rzemieślniczego wykonania.
Warto przypomnieć, że obecnie używany sztandar z 1993 roku zawiera na rewersie policyjną gwiazdę z herbem województwa pomorskiego; na awersie orła w koronie i napis „Patria et lex” (Państwo i prawo).
Jego fundatorami w 1993 roku były między innymi środowiska związane z gdańską „Solidarnością”, co stanowiło symboliczne votum zaufania dla nowo powstałej Policji oraz wyraźne odcięcie się od trudnych momentów historii, związanych między innymi ze strajkami robotniczymi w Trójmieście.
Bogata historia sztandarów Szkoły Policji w Słupsku zaczęła się dwa lata po utworzeniu jednostki, w 1947 roku, kiedy społeczeństwo miasta ufundowało pierwszy sztandar dla ówczesnego Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej. Wręczony został uroczyście na placu Zwycięstwa w Słupsku.
Kilka lat później, komunistyczne władze uznały go za niezgodny z ustrojem i nakazały jego spalenie. Dzięki odwadze kilku milicjantów sztandar przetrwał; podpisali oni fikcyjny protokół zniszczenia, po czym ukryli go. Od lat 80. znajduje się w Izbie Tradycji i Historii Szkoły i stanowi wyjątkowe świadectwo przeszłości.
Dotychczasowe sztandary Szkoły Policji w Słupsku i daty ich wręczenia:
- 1947, 12 października - Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej
- 1960, 7 października - Szkoła Podoficerska Milicji Obywatelskiej
- 1975, 15 grudnia - Szkoła Podoficerska MO im. Wiesława Ociepki
- 1993, 6 listopada - Szkoła Policji
- 2025, 11 lipca - Szkoła Policji (nowy sztandar)
Uroczystość wręczenia nowego sztandaru odbędzie się na głównym placu apelowym Szkoły, 11 lipca 2025 roku, podczas obchodów Święta Policji. To wydarzenie będzie nie tylko okazją do świętowania jubileuszu, ale także wyrazem szacunku dla historii i wartości, jakie od ośmiu dekad kształtują misję Szkoły Policji w Słupsku. W tym czasie jej mury opuściło pół miliona absolwentów.
-
Na zdjęciu, od lewej: Arkadiusz Jorman - Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów; senator Kazimierz Kleina - Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów; insp. Piotr Cekała - Komendant Szkoły Policji w Słupsku. -
Briefing z dziennikarzami. -
Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów - senator Kazimierz Kleina. -
Briefing z dziennikarzami. -
12.X.1947 - wręczenie pierwszego sztandaru -
12.X.1947 - wręczenie pierwszego sztandaru -
Pierwszy sztandar - awers. -
Pierwszy sztandar - rewers. -
6.XI.1993 - wręczenie aktualnego sztandaru. -
6.XI.1993 - wręczenie aktualnego sztandaru. -
Awers aktualnego sztandaru. -
Rewers aktualnego sztandaru. -
Proponowany projekt nowego sztandaru - awers. -
Proponowany projekt nowego sztandaru - rewers.