Aktualności

Policyjni ratownicy doskonalą się w Centrum Symulacji Medycznej

Data publikacji 23.04.2025

Specjalistyczne zajęcia doskonalące dla wykładowców Szkoły Policji w Słupsku, którzy pełnią również funkcję ratowników medycznych odbyły się w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Zajęcia miały na celu podniesienie kwalifikacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz nauczania najnowszych metod ratowniczych.

Szkolenie, które przeprowadzili eksperci z Uniwersytetu Pomorskiego, w tym Koordynator do spraw praktyk kierunku Ratownictwo Medyczne w Zakładzie Ratownictwa Medycznego UP Andrzej Rut, obejmowało zarówno część praktyczną, jak i teoretyczną.
Wykładowcy doskonalili swoje umiejętności w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, respiratoroterapii, przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, a także postępowania z poszkodowanym urazowym i tamowania krwotoków metodami alternatywnymi.
Zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej pozwoliły uczestnikom na działania w realistycznych warunkach, w tym w symulatorze karetki pogotowia ratunkowego, co umożliwiło doskonalenie umiejętności w sytuacjach stresowych i pod dużą presją czasu.

- Dla nas, jako wykładowców i ratowników medycznych, umiejętność szybkiej i skutecznej reakcji w kryzysowych sytuacjach jest kluczowa - mówi podkom. Andrzej Pawlukanis, jeden z uczestników zajęć i Koordynator Ratownictwa Medycznego we słupskiej Szkole Policji. - Dzięki tym szkoleniom, możemy nie tylko poprawić nasze kompetencje w zakresie ratownictwa, ale także lepiej przekazywać naszą wiedzę słuchaczom kursów specjalistycznych  i szkoleń zawodowych, którzy na co dzień będą musieli stawić czoła wyzwaniom związanym z udzielaniem pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia osobom, które mogą znajdować się nawet w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Część teoretyczna zajęć była poświęcona dyskusji na temat metod nauczania, skutecznych technik przekazywania wiedzy i umiejętności w obszarze ratownictwa medycznego. Uczestnicy omawiali także najlepsze praktyki w nauczaniu nowych pokoleń funkcjonariuszy, którzy w ramach szkolenia zawodowego podstawowego odbywają 40 godzin zajęć z zakresu pierwszej pomocy.

Szkoła Policji w Słupsku, znana z wysokiej jakości szkoleń, stawia na nieustanny rozwój swoich wykładowców i kadr. Podpisana umowa o współpracy z Uniwersytetem Pomorskim w Słupsku i wykorzystanie zaawansowanych narzędzi dydaktycznych, takich jak symulatory medyczne, dają gwarancję skutecznego przygotowania policjantów do wyzwań, które mogą napotkać podczas swojej codziennej służby.

 

Powrót na górę strony