6. kwietnia 1990 - Ustawa o Policji
6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął Ustawę o Policji, która zapoczątkowała nowy etap w historii polskich służb porządkowych. Tego dnia Milicja Obywatelska, funkcjonująca w PRL, została zastąpiona przez Policję - formację apolityczną, działającą na rzecz społeczeństwa demokratycznego i opartą na zasadach państwa prawa.
Nowo powołana Policja miała za zadanie ochronę bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymanie porządku publicznego w odrodzonej III Rzeczypospolitej. Zmiana ta symbolizowała odcięcie się od przeszłości i była ważnym krokiem w procesie demokratyzacji kraju po upadku komunizmu.
Przez te 35 lat Policja przeszła ogromną transformację, dostosowując się do zmieniających się realiów i oczekiwań społeczeństwa.
Dziś, 6 kwietnia, to symboliczna rocznica, która przypomina o przełomowym momencie dla służb mundurowych w Polsce. Dziś jesteśmy formacją nowoczesną i bliską ludziom, codziennie stawiamy czoła nowym wyzwaniom.
Nad bezpieczeństwem ludzi oraz utrzymaniem porządku publicznego czuwa blisko 100 tysięcy policjantów wspieranych przez prawie 25 tysięcy. pracowników cywilnych.
kgp/sp