Służba policjantów i funkcjonariuszy Służby Więziennej
Elementy służby policyjnej, w których działania policjantów powiązane są z działaniami funkcjonariuszy Służby Więziennej były tematem wizyty słuchaczy Szkoły Policji w słupskim Areszcie Śledczym. Zajęcia doskonalące z udziałem funkcjonariuszy obu służb prowadzone są już od dłuższego czasu.
Wizyta w Areszcie Śledczym była praktycznym rozwinięciem zajęć słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego, którzy mogli w ten sposób ugruntować swoją wiedzę z zakresu konwojowania i doprowadzania osób do placówek penitencjarnych oraz obierani ich z tych placówek na przykład w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowo śledczych.
W takcie wykładu funkcjonariusze Aresztu Śledczego omówili procedury przyjęcia osób przywożonych przez policyjne patrole. Wśród zagadnień znalazło się bezpieczeństwo osobiste funkcjonariuszy oraz dokumentacja, która przekazywana jest przez policjantów wraz z konwojowaną osobą.
Na podstawie wybranych przypadków omówiono także kilka sytuacji nadzwyczajnych i algorytmy postępowania w przypadku zaistnienia takich zdarzeń.
Praktyczne wskazówki i zagadnienia przekazane przez funkcjonariuszy służby więziennej utrwaliły policjantom już zdobytą wiedzę a w przyszłości pomogą w bardziej profesjonalnym pełnieniu służby w sytuacjach, w których przewidziana jest współpraca z przedstawicielami jednostek penitencjarnych.
Ciekawostką jest fakt, że najstarszy budynek słupskiego Aresztu Śledczego został zbudowany pod koniec XIX. wieku - w 1898 roku i od początku swego istnienia był wykorzystywany jako miejsce odosobnienia.
Wizyta policjantów w areszcie, to tylko jeden z przykładów wspólnych przedsięwzięć Szkoły Policji i Aresztu Śledczego w Słupsku. Funkcjonariusze aresztu uczestniczą systematycznie w działaniach mobilizacyjnych „Egida”, które odbywają się w Szkole Policji. W przeszłości wykładowcy Szkoły specjalizujący się w przestępczości narkotykowej prowadzili wykłady z tego zakresu dla funkcjonariuszy Służby Więziennej z Aresztu Śledczego.