Przedstawicielki Szkoły Policji na jubileuszowym koncercie
Policjantki i pracowniczki Szkoły Policji w Słupsku uczestniczyły w Katowicach w specjalnym koncercie zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Był to jednocześnie element obchodów jubileuszu 100. Rocznicy Powstania Policji Kobiecej w Polsce obchodzonego pod hasłem „Policja jest Kobietą”.
Koncert odbył się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Na scenie wystąpiła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, soliści oraz chór.
Uroczystość zorganizował Komendant Główny Policji, nadinsp. Marek Boroń wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach, nadinsp. Mariuszem Krzystyniakiem.
Na koncert zaproszone zostały przedstawicielki pań, które pracują i pełnią służbę w policyjnej formacji. Ze Szkoły Policji w Słupsku w uroczystości uczestniczyło kilkanaście pań, którym towarzyszył Komendant Szkoły insp. Piotr Cekała oraz Naczelnik Wydziału Prezydialnego nadkom. Michał Jaśkowski.
100 lat temu - 26 lutego 1925 roku, minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzyć policję kobiecą. Kilka tygodni później w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie rozpoczął się kurs specjalny dla policjantek, gdzie przeszkolono 30 kobiet, głównie pod kątem walki z nierządem, sutenerstwem i handlem żywym towarem.
Dowódcą kompanii szkolenia pierwszego kursu, a potem struktur kobiecych w Policji Państwowej, została Stanisława Filipina Paleolog, która po jego ukończeniu otrzymała stopień st. przodownika PP i została kierownikiem kobiecej Brygady Sanitarno-Obyczajowej Urzędu Śledczego Stołecznej Komendy PP.
Od tego czasu nie tylko jej podkomendne, ale także prasa nazywały ją komendantką. Od 1935 roku kierowała nowo utworzonym Referatem Policji Kobiecej w Centralnej Służbie Śledczej. Do jej zadań należało między innymi organizowanie szkoleń dla kandydatek do policji kobiecej oraz inspekcja poszczególnych jej komórek.
Stanisława Filipina Paleolog nadzorowała utworzoną w 1935 r. przez gen. J.K. Zamorskiego kobiecą policję mundurową. Poszukiwała też optymalnych rozwiązań w pracy policyjnej i utrzymywała kontakty z policjantkami z innych państw. Kierowana przez nią policja kobieca cieszyła się uznaniem w całej Europie.
Palelog zabiegała o prestiż i wizerunek medialny kierowanej przez siebie formacji. Prostytucja była dla niej przede wszystkim problemem społecznym, a jej źródła widziała w niskim poziomie kultury i upadku moralności. W listopadzie 1938 roku reprezentowała polskie policjantki na paryskim kongresie poświęconym walce z handlem kobietami i wygłosiła referat poświęcony dorobkowi polskiej policji kobiecej i sprawie resocjalizacji prostytutek oraz dziewcząt zagrożonych demoralizacją.
Aktualnie w polskiej Policji pracuje ponad 38.000 kobiet, w tym 20.215 policjantek, 9.627 pracownic Korpusu Służby Cywilnej oraz 8.346 pracownic cywilnych. Najwięcej pań jest w służbie prewencyjnej, bo prawie 11.000, w pionie kryminalnym mamy prawie 8.000 policjantek, a w służbie wspomagającej ponad 1.300 mundurowych. Są to liczby na 1. lutego 2025 roku.
KWP Katowice / KGP / SP