Dzień Walki z Depresją
23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Celem obchodów jest zwiększenie powszechnej świadomości na temat depresji, jej objawów, przyczyn, skutków a także możliwości leczenia. To okazja do przełamywania stereotypów oraz możliwości szukania pomocy.
Depresja nie zależy od wieku, płci, pochodzenia społecznego, rodzaju wykonywanych zadań. Jest to zaburzenie zdrowia psychicznego, zaliczane do zaburzeń nastroju. Charakteryzuje się:
- uporczywym smutkiem i/lub trudnością odczuwania przyjemności,
- poczuciem winy,
- brakiem siły, energii,
- problem z koncentracją uwagi, zapamiętywaniem,
- problem z podejmowaniem decyzji,
- zmianą apetytu lub snu,
- brakiem wiary w możliwość poprawy sytuacji,
- myśli o śmierci lub samobójstwie.
Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Należy do chorób cywilizacyjnych. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacują, że cierpi na nią około 280 mln (ok. 4%) osób na świecie.
Przyczyny choroby można podzielić na te akcentujące rolę mechanizmów biologicznych (uwarunkowania genetyczne, stan hormonalny, niedobór neuroprzekaźników mózgowych w tym noradrenaliny, dopaminy, serotoniny), a także czynniki psychologiczne (w tym wydarzenia życiowe o charakterze utraty np. osoby bliskiej, pracy, sprawności fizycznej, poczucia bezpieczeństwa).
Podłożem choroby mogą być także nieprawidłowe schematy poznawcze dotyczące siebie, otaczającego świata i przyszłości.
Depresja to poważna choroba, która nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne, ale także na samopoczucie, relacje z innymi i codzienne funkcjonowanie. Może doprowadzić do izolacji społecznej, zaburzeń odżywiania, uzależnień, problemów zdrowotnych i trudności codziennym życiu. Można ją skutecznie leczyć, ale wymaga odpowiedniej pomocy i czasu.