Wyszkolenie strzeleckie słuchaczy
W trakcie szkolenia zawodowego podstawowego nowo przyjęci do służby policjanci mają do opanowania szeroki zakres materiału teoretycznego i umiejętności praktycznych. Jedną z najważniejszych partii materiału są zajęcia z wyszkolenia strzeleckiego.
Policjanci, którzy wstępują do służby, po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji oraz policyjnej odznaki są już pełnoprawnymi funkcjonariuszami. W tym momencie jednak nie mogą jeszcze podjąć żadnych czynności, ponieważ brakuje im podstawowej wiedzy i umiejętności.
Aby pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych, każdy z policjantów przechodzi obowiązkowe szkolenie zawodowe podstawowe. Siedem miesięcy nauki i ćwiczeń praktycznych, oraz pozytywny wynik egzaminu końcowego, dają niezbędne kwalifikacje do pełnienia służby w pionie prewencji.
W trackie zajęć jednym z ważniejszych elementów jest wyszkolenie strzeleckie. Wobec braku obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, dla wielu nowych policjantów dopiero pobyt na szkoleniu zawodowym podstawowym daje pierwszą w życiu możliwość kontaktu z bronią palną.
Oddanie strzałów na osi strzeleckiej jest ostatnim elementem wyszkolenia strzeleckiego, które rozpoczyna się od zajęć teoretycznych poświęconych między innymi balistyce i budowie jednostek broni a następnie poprzedzone jest treningiem bezstrzałwoym i wykształceniem u słuchaczy nawyków związanych z bezpiecznym posługiwaniem się bronią.
W ciągu 144 godzin dydaktycznych słuchacze opanowują posługiwanie się jednostkami broni krótkiej, pistoletami maszynowymi oraz strzelbami gładkolufowymi, które znajdują się na wyposażeniu jednostek polskiej Policji.
Warunki użycia broni palnej przez policjantów określone są w Ustawie z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.