80 lat Szkoły Policji - służba i działalność artystyczna
W roku jubileuszu 80-lecia Szkoły Policji w Słupsku przypominamy różnorodne aspekty działania tej najstarszej placówki szkolnictwa policyjnego. Tuż po II. wojnie światowej oprócz szkolenia nowych kadr, aktywnie rozwijała się też działalność artystyczna.
1 czerwca 1945 roku, gdy w Słupsku utworzono Centrum Wyszkolenia (Szkoła Oficerska, Szkoła Szeregowych oraz Szkoła Przewodników Psów Służbowych), było ono największą jednostką mundurową w mieście.
Centrum pełniło wiele innych ważnych funkcji. Oprócz szkolenia nowych kadr, ówczesny Komendant Centrum płk Jan Płotnicki, przedwojenny polski policjant, dbał również o ogólne wykształcenie słuchaczy, którzy do Słupska przyjeżdżali z równym poziomem wykształcenia – czasem było to jedynie świadectwo szkoły powszechnej.
Z myślą o nich Komendant Płotnicki stworzył liceum wieczorowe, w którym słuchacze uzupełniali wykształcenie. Pułkownik osobiście prowadził też z nimi popołudniowe zajęcia z savoir-vivre`u. Były to zajęcia poświęcone między innymi zachowaniu się w towarzystwie a także odpowiedniemu zachowaniu się przy stole i właściwemu korzystaniu ze sztućców i zastawy stołowej.
Aktywnie rozwiało się także życie kulturalne, które było mocnym punktem na mapie kulturalnej ówczesnego Słupska. W Centrum funkcjonował Chór, Zespół muzyczny oraz Zespół dramatyczny, który wystawiał przedstawienia na całym Pomorzu - wszystkie te aktywności realizowane były poza czasem służby.
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć dokumentujących działalność kulturalną Centrum w latach `40. i `50. XX. wieku.