Pierwsze służby słuchaczy w miastach Pomorza
Ponad 70 młodych policjantek i policjantów dziennie pełni służby w jednostkach terenowych Policji na Pomorzu Środkowym. Dzięki dodatkowym funkcjonariuszom, na ulicach widać więcej policyjnych patroli.
Młodzi policjanci, których spotkać można na terenie miast Pomorza Środkowego, wkrótce zakończą swoje szkolenie zawodowe podstawowe. W tej chwili posiadają już niezbędną wiedzę oraz umiejętności aby pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.
Praktyczne doskonalenie umiejętności zawodowych w jednostkach terenowych to między innymi udział w interwencjach, patrole piesze oraz zmotoryzowane. Dzięki kilkudziesięciu dodatkowym policjantom dziennie, każda jednostka może skierować do służby patrolowej większą liczbę osób.
Widok większej liczby policjantów na ulicach wpływa również na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Policjanci zwracają bowiem uwagę na popełnianie wykroczeń, które są uciążliwe dla innych osób; to między innymi nieprawidłowe parkowanie i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Podczas służby na terenie dużych osiedli mieszkaniowych policjanci monitorują również budynki i pojazdy pod kątem ewentualnych włamań i kradzieży. Na potencjalnych sprawców takich czynów widok dużej liczby funkcjonariuszy działa też prewencyjnie.
Pierwsze służby policjantów wymagają od nich bardzo szerokiego spektrum wiedzy i umiejętności. Zdarza się, że wymagana jest pomoc przy zabezpieczeniu miejsca zdarzenia drogowego i kierowaniu ruchem lub udzielenia pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem specjalistycznych służb.
Na terenie powiatu słupskiego słuchacze uczestniczą też w spotkaniach ze studentami Uniwersytety Trzeciego Wieku czy podopiecznymi ośrodków pomocy społecznej. Podczas takich spotkań mowa jest o niebezpieczeństwa i zagrożeniach na jakie mogą być narażeni przedstawiciele poszczególnych środowisk. Chodzi także o to, by w sytuacjach krytycznych osoby potrzebujące wsparcia wiedziały gdzie szukać pomocy i nie krępowały się zwracać się o pomoc do napotkanych policjantek i policjantów.
Na terenie Koszalina słuchacze w ramach zleconych zadań patrolują między innymi miejsca, w których znajdują się osoby w kryzysie bezdomności. Policjanci monitorują warunki w jakich przebywają te osoby i sprawdzają czy niskie temperatury w ostatnich dniach nie stanowią dla nich bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.
Zweryfikowana przez praktykę w terenie wiedza i umiejętności już wkrótce wykorzystywana będzie przez słuchaczy na co dzień, gdy po zdanym egzaminie końcowym trafią do swoich jednostek macierzystych by „Pomagać i chronić”.
Służby na terenie Koszalina i powiatu koszalińskiego
Służby na terenie Sławna i powiatu sławieńskiego
Służby na terenie Słupska i powiatu słupskiego