Walka z handlem ludźmi - mobilna wystawa MSWiA
Jak nie stać się ofiarą handlarzy ludźmi i co robić w sytuacji zagrożenia - na takie między innymi pytania odpowiada wystawa prezentowana w holu głównego budynku dydaktycznego słupskiej Szkoły Policji.
Wystawa została przygotowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z przeznaczeniem do ekspozycji w różnego rodzaju instytucjach i urzędach państwowych na terenie całego kraju. Jest to realizacja projektu „Poprawa zdolności Polski do walki z handlem ludźmi”.
Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat zjawiska handlu ludźmi wśród Polaków, w szczególności wśród młodych ludzi, którzy decydują się na podjęcie pracy za granicą. Słupska Szkoła Policji jest pierwszą placówką szkolnictwa policyjnego, w której prezentowana jest wystawa. Ekspozycja trafiła do naszej jednostki dzięki staraniom Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji do spraw Ochrowy Praw Człowieka podkom. Anny Kirszner-Prycy.
Ekspozycja zawiera wiele informacji na temat zjawiska handlu ludźmi a także relacje osób, które stały się ofiarami handlarzy. Na kolejnych planszach znajdują się także rady co zrobić w sytuacji zagrożenia i jak kontaktować się z najbliższymi.
Wszystkie informacje prezentowane są w języku polskim, angielskim i rosyjskim - to pozwoli dotrzeć z informacjami do większej liczby osób. W szkole policji będzie można ją oglądać do końca stycznia.
Poniżej możesz pobrać najbardziej istotne tablice wystawy w pliku .PDF.
Jeśli ktoś zmusza lub nakłania Cię do prostytucji, kradzieży czy pracy bez wynagrodzenia albo w nieludzkich warunkach… Jeżeli ktoś grozi Ci lub Cię szantażuje… To znaczy, że jesteś ofiarą przestępstwa!
Skontaktuj się z Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnym +48 226 280 120 lub powiadom Policję +48 664 974 934.
W każdym kraju Unii Europejskiej możesz powiadomić policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Za granicą pomocy może udzielić Ci polska placówka konsularna. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi
Jak przygotować się do wyjazdu?
1. Zawsze spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o pracodawcy, agencji pracy lub o osobach publikujących interesujące Cię ogłoszenie albo przedstawiających Ci atrakcyjną propozycję.
2. Spróbuj wyszukać opinie w Internecie. Jeśli możesz, poproś kogoś kto zna język kraju do którego jedziesz.
3. Jeżeli planujesz skorzystać z agencji pośrednictwa pracy sprawdź, czy agencja ta działa legalnie. Listę zarejestrowanych agencji zatrudnienia znajdziesz tutaj: http://stor.praca.gov.pl
Zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Pozytywne opinie mogą być dodawane przez sprawców, bardzo atrakcyjna oferta, która świetnie do Ciebie pasuje, może być podstępem, a bardzo dobre warunki pracy mogą zmienić się już na miejscu.
Korzystaj z sieci europejskich ofert pracy, publikowanych na portalu EURES Polska https://eures.praca.gov.pl/
Umów się z rodziną lub bliską Ci osobą na regularne kontakty, hasło alarmowe i poproś o zawiadomienie policji, w przypadku dłuższego braku kontaktu. Jeśli możesz, to zeskanuj swój paszport lub dokument tożsamości i wyślij na swoją skrzynkę poczty elektronicznej. W przypadku utraty dokumentów, dostęp do kopii może ułatwić i przyspieszyć wiele formalności. Sprawdź gdzie możesz uzyskać pomoc w kraju do którego jedziesz. Zapisz adresy i numery telefonów organizacji udzielających pomocy.
If somebody forces or urges you to prostitution, theft, unpaid work or to work in inhumane conditions… If someone threatens or blackmails you… That means you are a victim of crime!
Contact the National Consulting and Intervention Center +48 22 628 01 20 or inform the Police +48 664 974 934.
Inform the Police in all EU member states by dialing no. 112
Abroad help can be granted by Polish consular office.
Если кто-то заставляет или призывает вас к проституции, краже или неоплачиваемому труду либо труду в нечеловеческих условиях… Если кто-то вам угрожает или вас шантажирует... Это означает, что вы являетесь жертвой преступления!
Свяжитесь с Национальным Центром интервенционной и консультативной помощи жертвам +48 22 628 01 20 или обратитесь в полицию +48 664 974 934.
В каждой стране ЕС вы можете обратиться в полицию, позвонив по аварийному номеру 112.
За границей оказать вам помощь может Ваше Консульство.