Aktualności

Podsumowanie 2024 roku - cz.1

Data publikacji 02.01.2025

Przygotowanie nowych policyjnych kadr, szkolenia międzynarodowe i wizyty specjalistów – tak w największym skrócie minął 79. rok działalności Szkoły Policji w Słupsku. Poniżej przedstawiamy pierwszą część podsumowania najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku.

2024 rok obfitował w wiele wydarzeń i przedsięwzięć realizowanych w naszej jednostce. Wśród nich były między innymi ogólnopolskie zawody policyjne jak i wizyty delegacji z państw Unii Europejskiej. Zapraszamy do przeglądu wydarzeń z pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku.

STYCZEŃ

Rok 2024 rozpoczęliśmy w pełnym obłożeniu miejsc szkoleniowych. Na początku stycznia ćwiczenia zgrywające rozpoczęła kolejna, 36. zmiana Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która pełni misję w kosowskiej Mitrowicy. W ramach ćwiczeń policyjni misjonarze doskonalili się między innymi na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Wicku Morskim koło Ustki.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 11.57 MB)


Rozmowa w studio Polskiego Radia Gdańsk SA - redakcja w Słupsku

Nasi policjanci wystąpili w kilku epizodach na planie trzeciego sezonu serialu „Belfer”. Sceny kręcone były między innymi na nabrzeżu usteckiego portu.

Kilka dni później premierę miał film nakręcony w słupskiej Szkole Policji przez ekipę z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. Obraz prezentuje przebieg szkolenia zawodowego podstawowego i adresowany jest do osób zainteresowanych służbą w Policji.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 38.2 MB)

Systematycznie słuchacze szkoły pełnią swoje pierwsze, prawie samodzielne służby na ulicach pomorskich miast, między innymi w Koszalinie.

W ubiegłym roku kontynuowaliśmy współpracę międzynarodową z innymi uczelniami policyjnymi w Europie, między innymi dzięki programowi Erasmus. W styczniu nasi policjanci gościli z wizytą szkoleniową w Szkole Policji Litwy.

Styczeń to także finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasi policjanci podczas każdej edycji wspierają wolontariuszy na ulicach Słupska.

LUTY

Reprezentacja Szkoły Policji w Słupsku wzięła udział w kolejnej XIII. edycji  Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja

Trwające systematycznie praktyki słuchaczy w jednostkach terenowych przynoszą wymierne efekty. Podczas jednej ze służb młodzi policjanci zatrzymali pijanego kierowcę, który spowodował kolizję.

Doskonalenie i rozszerzanie już zdobytej wiedzy - temu celowi służą różnego rodzaju fakultety prowadzone przez przedstawicieli innych służb. W naszej Szkole gościliśmy między innymi przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej, którzy zaprezentowali możliwości wykorzystani w służbie psa potrafiącego wytropić banknoty

W ramach promocji zawodu policjanta systematycznie gościmy w naszej jednostce uczniów klas mundurowych o profilu policyjnym.

Przez cały rok aktywną działalność prowadzili też honorowi dawcy krwi z Klubu HDK PCK przy Szkole Policji. Dwa razy w każdym miesiącu organizowane były zbiorowe wyjścia do Stacji Krwiodawstwa I Krwiolecznictwa

W cyklu szkoleń antydyskryminacyjnych poświęconych mniejszościom zamieszkującym w Polsce zrealizowaliśmy projekt tego rodzaju; tym razem poświęcony romskiej mieszkającej w Polsce.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 4.66 MB)


Mówi dr Małgorzata Kołaczek z Fundacji w Stronę Dialogu

MARZEC

Oprócz działalności szkoleniowej, wykładowcy Szkoły dbają też o bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Jednym z takich przykładów były zajęcia z członkiniami Klubu „Senior+” z Siemianic poświęcone cyberoszustwom i udzielaniu pierwszej pomocy.

W marcu odbyły się warsztaty poświęcone ujednoliceniu treści i przygotowaniu materiałów dla średniej kadry dowódczej Oddziałów i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji, która przyjeżdżała  w 2024 roku na szkolenia specjalistyczne do słupskiej Szkoły Policji.

Możliwości badawcze pisma ręcznego, różnie występujące w zakresie podpisu tuszem lub pastą długopisową - to niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania z grafologiem. W wykładzie udział wzięli wykładowcy Szkoły a także policjanci z jednostek terenowych, którzy w trakcie postępowań zwracają się o ekspertyzę do grafologa.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 3.46 MB)

Mówi biegły z zakresu analiz porównawczych pisma ręcznego
i kryminalistycznych analiz technicznych dokumentów Paweł Gumowski

W ramach cyklicznych popołudniowych fakultetów słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego mogą rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu podejmowania działań na miejscu wypadku drogowego.

W marcu Szkoła Policji była również współorganizatorem Ligi Klas Mundurowych „Operacja żelazne kły”. Pierwsze dwa ligowe wydarzenia odbyły się w słupskiej Szkole Policji. W rywalizacji wzięły udział klasy mundurowe o profilu policyjnym, strażackim, straży granicznej oraz wojskowym.

KWIECIEŃ

Przez dwa tygodnie grupa słuchaczy ze Szkoły Policji Litwy uczestniczyła we wspólnych zajęciach szkoleniowych ze słuchaczami słupskiej Szkoły Policji. Litewscy goście zapoznali się także z pracą policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

Współpraca, głównie w obszarach działań szkoleniowych, to jeden z punktów porozumienia o współpracy podpisanego pomiędzy Komendantem Szkoły Policji i Wójtem Gminy Damnica. We wspólnych zajęciach udział brać będą między innymi policyjni wykładowcy, urzędnicy, nauczyciele i uczniowie ze szkół na terenie gminy.

W ramach programu Erasmus+ „Wspólny program nauczania dla służb ratowniczych w zakresie użycia siły i procedur taktycznych pierwszej pomocy - `FIRST-TAC` ”. Przedstawiciele Szkoły Policji uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Bośni i Hercegowinie, w znajdującej się w Mostarze, Agencji Edukacji i Rozwoju Zawodowego Kadr należącej do Ministerstwa Bezpieczeństwa.

Słuchacze Szkoły Policji reprezentują naszą jednostkę również poza granicami kraju. Post. Adam Dąbrowski wystartował we Włoszech w maratonie mediolańskim.

Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zrealizowali w naszej Szkole cykl krótkich filmów promocyjnych ukazujących przebieg szkolenia zawodowego podstawowego. Poniżej prezentujemy jeden z nich.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.15 MB)

Przedstawiciele średniej kadry dowódczej Oddziałów Prewencji z różnych garnizonów uczestniczą systematycznie w warsztatach organizowanych w słupskiej Szkole Policji. Uzupełnieniem tych zajęć są ćwiczenia praktyczne na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Wicku Morskim koło Ustki.

MAJ

Przedstawiciele służb i organizacji, które w swojej działalności zajmują się między innymi ochroną zwierząt, uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym w słupskiej Szkole Policji. Obok przedstawicieli Policji obecni byli między innymi przedstawiciele Lasów Państwowych, Straży Parków Narodowych, Straży Gminnych, Państwowej Straży Łowieckiej oraz Straży Ochrony Zwierząt.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.69 MB)


Mówi Komendant Straży Ochrony Zwierząt w Słupsku Renata Cieślik.

„To jest fajne miejsce” - mówili wychodząc ze słupskiej Szkoły Policji podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie. Podczas krótkiej wizyty młodzi ludzie mogli zobaczyć, jak wygląda policyjna szkoła „od środka” i jak kształcą się w niej nowo przyjęci do służby policjanci.

W maju pomorscy policjanci kandydujący do korpusu podoficerów i aspirantów rozpoczęli zajęcia na kursach prowadzonych przez Szkołę Policji w Słupsku. Po raz pierwszy jednak - mimo że podlegają Komendantowi Szkoły - uczestniczą w zajęciach, które w całości odbywają się w gdańskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji. Ten sposób kształcenia realizowany będzie także przez inne policyjne szkoły w kraju.

Podzielić się sobą, by uratować życie - po raz kolejny młodzi słuchacze słupskiej Szkoły Policji odpowiedzieli na hasło „Ratunek”. Z prośbą o donację określonej grupy krwi zwróciło się do nas Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak wydawać sygnały i polecenia uczestnikom ruchu drogowego - zajęcia z tej tematyki, ze strażakami ochotnikami przeprowadził wykładowca Szkoły Policji. Druhowie z jednostek OSP mogą kierować ruchem na drodze podczas prowadzenia działań ratowniczych.

Reprezentanci policjantów pionu kryminalnego ze wszystkich komend garnizonu pomorskiego rywalizowali w słupskiej Szkole Policji o miano najlepszych. Zwycięzcy reprezentowali Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku podczas finału ogólnopolskiego konkursu „Policjant Służby Kryminalnej roku 2024”.

Nie każdy wie, że na II. piętrze głównego budynku dydaktycznego znajduje się zaparkowany policyjny radiowóz, który wykorzystywany jest do praktycznej nauki wybranych zagadnień z udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach z ewakuacji poszkodowanego uczestniczą praktycznie wszyscy słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego.

CZERWIEC

Najlepsi policyjni ratownicy ze wszystkich garnizonów w Polsce rywalizują w słupskiej Szkole Policji podczas finału IX. Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Patronat nad zawodami objął Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń.

Przedstawiciele Szkoły Policji uczestniczyli jako obserwatorzy w XI. Manewrach Ratowniczych organizowanych przez Uniwersytet Pomorski w Słupsku. Elementy obserwowanych działań ratowniczych mogą być wykorzystane jako wzbogacenie prowadzonych w Szkole Policji kursów specjalistycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

W dniu pogrzebu sierż. Mateusza Sitka, żołnierza który zmarł na skutek odniesionych ran podczas pełnienia służby na polsko-bałoruskiej granicy, hołd oddali mu policjanci i pracownicy Szkoły Policji w Słupsku.
Punktualnie w południe kadra i słuchacze uczcili minutą ciszy pamięć sierż. Mateusza Sitka.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.03 MB)

We wspólnych zajęciach z polskimi kolegami uczestniczyli w słupskiej Szkole Policji młodzi policjanci z Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu pod Berlinem. Grupa niemieckich policjantów, w czasie pobytu w Polsce poznawała także strukturę i specyfikę pracy polskiej formacji policyjnej.

Kilkunastu policjantów z pomorskiego garnizonu Policji zdało egzamin końcowy na kursie instruktorskim w zakresie taktyki i technik interwencji (TiTS). Kurs  prowadzony przez Szkołę Policji w Słupsku nie odbywał się jednak w samej siedzibie Szkoły, lecz na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Pierwsze międzynarodowe zajęcia z zakresu taktyki i techniki interwencji oraz pierwszej pomocy z udziałem wykładowców słupskiej Szkoły Policji oraz policjantów Chorwacji Bośni i Hercegowiny oraz Litwy odbyły się w Akademii Policji w Zagrzebiu. Projekt współpracy policyjnych jednostek szkoleniowych realizowany był w ramach europejskiego Programu Erasmus+.

Już kolejny rok z rzędu Szkoła Policji w Słupsku znalazła się na trasie Ogólnopolskiego Motocyklowego Rajdu Weteranów. Główny cel to upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa - w tym między innymi policjantów.

Co roku na głównym placu apelowym Szkoły rozgrywane są pojedynki najsilniejszych policjantek i policjantów.

26 czerwca ubiegłego roku zmarł na skutek ran odniesionych w wypadku drogowym podinsp.. Rafał Fortuński. Sprawca tego wypadku nadal pozostaje w areszcie i nie odpowiedział jeszcze przed sądem za swój czyn.

Wkrótce podsumowanie II. półrocza 2024 roku.

Powrót na górę strony