Przed mikrofonem i kamerą
Wywiady radiowe, telewizyjne i prasowe - to niektóre z praktycznych ćwiczeń, w jakich uczestniczą policjanci podczas kursu specjalistycznego z zakresu doskonalenia współpracy z mediami. Od charakteru i sposobu przekazywania informacji zależy nie tylko obraz formacji policyjnej, ale także poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
W trakcie kursu omawiane są między innymi formy przekazywania informacji massmediom a także sposoby przygotowywania tych informacji w zależności od rodzaju medium, do którego są kierowane (telewizja, radio, prasa, portal internetowy). Treści teoretyczne stanowią niewielką część zajęć. Główny nacisk położony jest bowiem na doskonalenie umiejętności praktycznych takich jak oświadczenie, wywiad i briefing.
Ciekawym i jednocześnie bardzo istotnym elementem zajęć są wizyty w redakcjach i rozmowy z dziennikarzami, którzy w swojej pracy kontaktują się z przedstawicielami jednostek terenowych Policji. Spotkania takie budują też wzajemne zaufanie i zrozumienie specyfiki pracy obu stron. Dziennikarze lepiej rozumieją ograniczenia i procedury Policji, a oficerowie prasowi dowiadują się, jak lepiej przekazywać informacje dziennikarzom.
Dobra współpraca oficerów prasowych z dziennikarzami pozwala także na szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych, takich jak katastrofy naturalne czy zamachy terrorystyczne. Dzięki takim kursom możemy udoskonalać już istniejące kanały komunikacji na linii Policja-media; budujemy tym samym większe zaufanie i jeszcze bardziej rzetelny sposób informowania społeczeństwa o naszych działaniach i zaistniałych zdarzeniach.
Za możliwość spotkania i podzielenia się doświadczeniami z codziennej dziennikarskiej pracy dziękujemy Koleżankom i Kolegom ze słupskiej redakcji Polskiego Radia Koszalin SA, oddziału terenowego redakcji TVP3 Gdańsk oraz redakcji Nowej Telewizji Słupsk w sieci Vectra.