Z przedszkolakami o bezpieczeństwie
Bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, reakcja wobec psa bez kagańca i odpowiednia reakcja na zaczepki osób nieznajomych - to niektóre z tematów, jakie poruszają wykładowcy Szkoły Policji podczas zajęć z przedszkolakami. Zajęcia z dziećmi prowadzą doświadczeni wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, którzy również w ten sposób realizują nasze policyjne hasło „Pomagamy i chronimy”.
W ramach zajęć policjanci spotykają się z dziećmi w sali a następnie wychodzą na wspólną wycieczkę po okolicy. Podczas spaceru wykładowcy przypominają przedszkolakom, jak należy przechodzić przez jezdnię, jak chodzić po chodniku, a także jak zachowywać się na przystanku autobusowym.
Oprócz tematyki związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego funkcjonariusze mówią też o innych potencjalnych zagrożeniach. Wśród przykładów podawana jest sytuacja, gdy dziecko zaczepia nieznajoma dorosła osoba. Maluchy dowiadują się także, jak należy przechowywać klucze od domu oraz w jaki sposób nosić przy sobie telefon komórkowy, by nie stał się on łupem złodzieja.
Dzieci dowiadują się także, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia i do kogo zwracać się o pomoc. Jedną z omawianych sytuacji był także atak dużego psa na dziecko i zachowanie jakie powinno ono podjąć by odnieść jak najmniejsze obrażenia.
Poprzez wskazywanie odpowiednich przykładów dzieci uświadamiają sobie i odkrywają, w jak dużym stopniu od nich samych zależy ich bezpieczeństwo.
Z zajęć tego rodzaju cieszą się również nauczyciele prowadzący zajęcia. Wizyta policjantów i praktyczne wskazówki w terenie utrwalają dobre zachowania związane z bezpieczeństwem osobistym przedszkolaków.