Aktualności

Kolejni policjanci z uprawnieniami ratownika

Data publikacji 03.12.2024

Na kursach specjalistycznych z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy doskonalą swoje umiejętności policjanci z jednostek terenowych Policji. Kursy prowadzone przez Szkołę Policji w Słupsku odbywają się nie tylko w siedzibie jednostki, ale również w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Zajęcia prowadzone w pomorskim garnizonie Policji pozwalają w tym samym czasie przeszkolić większą liczbę policjantów. Co ważne, taki tryb prowadzenia zajęć powoduje zwiększenie liczby miejsc szkoleniowych dla nowo przyjętych policjantów. Dzięki temu możemy w tym samym czasie przygotować więcej nowych funkcjonariuszy do pełnienia służby.
W ostatnim czasie, równolegle w Szkole Policji w Słupsku i w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, prowadzone były dwutygodniowe zajęcia, w trakcie których specjalistyczne umiejętności zdobywali policjanci z różnych jednostek terenowych.

W Polsce każdy policjant, na kursie zawodowym podstawowym, zalicza między innymi szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy - KPP, jest rozwinięciem już posiadanej wiedzy o kolejne umiejętności i procedury stosowane w ratowaniu ludzkiego życia. Potwierdzeniem tych umiejętności są egzaminy w ostatnim dniu szkolenia i certyfikat ważny 3 lata.

Na kursy do Słupska i Gdańska skierowani byli głównie policjanci służb patrolowo-interwencyjnych, którzy z racji specyfiki swojej służby najczęściej stykają się z osobami poszkodowanymi wymagającymi pomocy. Bardzo często zdarza się, że to właśnie policjanci przyjeżdżają jako pierwsi na miejsce zdarzenia bądź wypadku. W niektórych sytuacjach to od ich wiedzy i umiejętności zależy życie osób poszkodowanych.

Program zajęć na kursach obejmuje najczęściej spotykane sytuacje zagrożenia życia. Każdy z uczestników w sposób praktyczny ćwiczy udzielanie pomocy osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia - NZK, w tym przypadku policjanci doskonalą także wykorzystanie automatycznego defibrylatora zewnętrznego - AED. Wśród szerokiego wachlarza umiejętności jest także tamowanie krwotoków,  udzielanie pomocy przy zakrztuszeniach i postępowanie z osobami nietrzeźwymi.  

Oddzielnym zagadnieniem jest postępowanie i udzielanie pomocy osobom, które znajdują się w stanie tak zwanego excited delirium, czyli z osobami, które nie kontrolują swojego zachowania, są bardzo pobudzone i nie ma z nimi logicznego kontaktu.
Policjanci doskonalą również postępowanie ratownicze w sytuacjach skutkowego użycia broni palnej podczas interwencji.

Dwutygodniowe zajęcia zakończyły się egzaminem państwowym, który obejmował test wiedzy i egzamin praktyczny, w trakcie którego należało udzielić pomocy poszkodowanym osobom.
W zakończeniu zajęć w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku uczestniczyła Koordynator Ratownictwa Medycznego w Policji pani Małgorzata Wlaź.

 

Powrót na górę strony