Egida-24
Kolejne ćwiczenia zgrywające „Egida-24” odbyły się w środę w słupskiej Szkole Policji. Celem ćwiczeń było między innymi sprawdzenie gotowości do działania w jednostce przewidzianej do militaryzacji. Historia tego rodzaju ogólnopolskich ćwiczeń rozpoczęła się właśnie w Słupsku.
Udział w ćwiczeniach wzięły pracowniczki i pracownicy Policji, którym zostały nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostce zmilitaryzowanej Policji. W trakcie wykładów mówiono między innymi o specyfice służby w jednostce podlegającej militaryzacji oraz o zadaniach i obowiązkach służbowych do wykonania.
Ćwiczenia „Egida-24” to również jedna z reakcji polskiej formacji policyjnej na zmieniające się uwarunkowania w zakresie bezpieczeństwa państwa oraz zaistniałe w minionych latach zmiany związane z przebudową struktury Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
Historia ćwiczeń
Pierwsze w Polsce tego rodzaju ćwiczenie rezerwistów pod kryptonimem "Wzmocnienie-14" odbyło się w słupskiej Szkole Policji w 2014 roku. Słupska Szkoła była prekursorem tego rodzaju działań. Już w 2009 roku rozpoczęły się pierwsze prace związane z utworzeniem programu szkolenia dla osób zajmujących się tematyką obronną w Policji. Efektem tego było rozpoczęcie w 2010 roku kursów specjalistycznych dla funkcjonariuszy zajmujących się obronnością.
Tego rodzaju szkolenia odbywały się tylko w naszej placówce, która posiada, jedną z niewielu w kraju, specjalistyczną salę wykładową z odpowiednimi systemami ochrony, zapewniającymi możliwość pracy z dokumentami o najwyższych klauzulach tajności.
W kolejnych latach, na wzór słupskich ćwiczeń, organizowane były kolejne tego rodzaju przedsięwzięcia w jednostkach organizacyjnych Policji na terenie całego kraju, które trwają do tej pory.