Policyjny wykład w areszcie na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
O bezpieczeństwie w ruchu drogowym a także konsekwencji ryzykownych zachowań na drodze mówił podczas spotkania z osadzonymi w słupskim Areszcie Śledczym wykładowca Szkoły Policji. Spotkanie odbyło się w ramach prowadzonego w placówce programu readaptacyjnego.
Wspieranie osób, które trafiły do placówki penitencjarnej z powodu jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków, ma istotne znaczenie, zarówno dla ich osobistego rozwoju, jak i bezpieczeństwa społecznego. W trakcie takich zajęć wykładowca słupskiej Szkoły Policji mł.asp. Łukasz Sulima zwrócił uwagę na szereg aspektów, które mogą pomóc w zmianie zachowań osób osadzonych i być może przyczynić się do lepszego zrozumienia konsekwencji ich czynów.
W trakcie zajęć policjant podawał konkretne dane i przykłady, które pozwalały uświadomić uczestnikom skalę zagrożenia jaką stworzyli dla samych siebie i innych.
W trakcie zajęć mowa była też o długoterminowych skutkach prawnych związanych z wyrokiem (zakaz prowadzenia pojazdów, konsekwencje dla pracy zawodowej, ubezpieczenia itp.). Negatywne skutki są także odczuwane przez rodziny osadzonych, ich bliskich a także przez osoby poszkodowane. Zrozumienie szerszych konsekwencji społecznych może pomóc osadzonym w uświadomieniu sobie skutków takich działań a w przyszłości - uchronić ich przed podobnym postępowaniem.
Prowadzenie tego typu zajęć to proces, który może być wymagający i czasochłonny, ale też daje szansę na wprowadzenie realnych, pozytywnych zmian w życiu osadzonych już po opuszczeniu placówek penitencjarnych.
Wizyta policyjnego wykładowcy w słupskim Areszcie Śledczym odbyła się w ramach realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu readaptacji społecznej dla osadzonych pod hasłem "Jazda przez życie bez gazu".