Aktualności

Ludzie to nie towar

Data publikacji 18.10.2024

Dzisiaj, 18 października, obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku są to już piętnaste obchody. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa.

Co roku około 2 milionów ludzi pada ofiarą tego przestępstwa handlu ludźmi, z czego jedna trzecia to dzieci. Aby zwalczać i zapobiegać przestępstwu handlu ludźmi, które jest wyjątkowo dynamiczne, podlegające znacznym wahaniom, trzeba poznać złożoność tego zjawiska. Pomóc w tym ma Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi organizowany i obchodzony pod auspicjami Unii Europejskiej.
Handel ludźmi to poważne naruszenie praw człowieka, które obejmuje m.in. przymusową pracę, wykorzystywanie seksualne, handel dziećmi oraz wykorzystywanie ludzi w nielegalnych działaniach. Ofiary są często poddawane brutalnemu traktowaniu, manipulacji i pozbawione wolności, a proceder ten dotyczy zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.49 MB)

Szkoła Policji w Słupsku uczestnicząc w obchodzie Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi gościła mł.insp. dr Elżbietę Żelechowską, Naczelnika Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, która podzieliła się ze słuchaczami i kadrą Szkoły nieocenioną wiedzą na tak szczególny temat. Spotkanie zostało zorganizowane przez Pełnomocniczkę Komendanta Szkoły do spraw Ochrony Praw Człowieka podkom. Annę Kirszner-Prycę.

W Polsce istnieje kilka organizacji i instytucji, które oferują pomoc osobom będącym ofiarami handlu ludźmi oraz podejmują działania mające na celu przeciwdziałanie temu procederowi. Oto najważniejsze miejsca, gdzie można szukać pomocy:

Fundacja La Strada
Jest to jedna z najważniejszych organizacji pozarządowych w Polsce zajmujących się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi oraz wspieraniem jego ofiar. Fundacja oferuje pomoc prawną, psychologiczną, socjalną oraz wsparcie w procesie reintegracji ofiar.
Infolinia dla ofiar handlu ludźmi:
+48 226 289 999
+48 605 687 750 (telefon interwencyjny czynny całą dobę)

Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi (KCIK)
KCIK działa pod auspicjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i współpracuje z Fundacją La Strada. Centrum zapewnia pomoc ofiarom handlu ludźmi, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, a także prowadzi konsultacje i interwencje w przypadkach podejrzenia handlu ludźmi. W ramach tej inicjatywy można uzyskać wsparcie prawne, psychologiczne oraz schronienie.
Infolinia KCIK:
+48 226 280 120
kciik@strada.org.pl

Policja
Każda osoba, która podejrzewa, że ktoś może być ofiarą handlu ludźmi, powinna natychmiast zgłosić to na policję. Specjalne jednostki policji zajmują się walką z handlem ludźmi, a funkcjonariusze są szkoleni w rozpoznawaniu i reagowaniu na tego typu przestępstwa.
Numer alarmowy: 112 (dostępny w całej Polsce)

Straż Graniczna
Straż Graniczna, zwłaszcza w kontekście transgranicznego handlu ludźmi, pełni ważną rolę w identyfikowaniu i wspieraniu ofiar. Funkcjonariusze są przeszkoleni w zakresie wykrywania przypadków handlu ludźmi oraz pomagania ofiarom.
Infolinia Straży Granicznej:
+48 800 422 322 (darmowy numer interwencyjny Straży Granicznej)

Organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka:
W Polsce działa wiele innych organizacji, które oferują pomoc ofiarom handlu ludźmi, w tym:
Caritas Polska - prowadzi programy wspierające ofiary handlu ludźmi.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - oferuje pomoc dzieciom-ofiarom oraz rodzicom w sytuacjach zagrożenia.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka - organizacja zajmuje się ochroną praw człowieka, w tym pomocą ofiarom handlu ludźmi.
W każdym powiecie działają Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, które mogą udzielić wsparcia ofiarom handlu ludźmi, w tym zapewnić schronienie, pomoc psychologiczną, socjalną oraz prawną.

Pomoc konsularna
Jeśli ofiara handlu ludźmi jest obywatelem innego kraju, można skontaktować się z odpowiednią ambasadą lub konsulatem, które mogą zaoferować pomoc dyplomatyczną i prawno-konsularną.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś jest ofiarą handlu ludźmi skontaktuj się z Fundacją La Strada, KCIK, Policją lub Strażą Graniczną. Każda z tych instytucji może podjąć natychmiastowe działania w celu ochrony ofiary.

 

Powrót na górę strony