Kolejni nowi policjanci rozpoczęli szkolenie
120 nowo przyjętych w ostatnich dniach do służby policjantów rozpoczęło szkolenie zawodowe podstawowe prowadzone przez słupską Szkole Policji. Policjanci zakwaterowani są w placówce w Mielnie, która należy do zachodniopomorskiego garnizonu Policji - w ten sposób Szkoła może kształcić jednocześnie jeszcze większą liczbę nowych policjantów.
Przez siedem miesięcy nowi policjanci zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji. Poniedziałek jest pierwszym pełnym dniem pobytu w placówce szkoleniowej.
W zainaugurowanej dziś edycji szkolenia uczestniczą funkcjonariusze z kilku garnizonów. Nowo przyjętych do służby policjantów na szkolenie skierowały Komendy Wojewódzkie Policji w Łodzi, Opolu, Poznaniu i Szczecinie. Wśród rozpoczynających szkolenie policjantki stanowią 23 procent składu kompanii.
Na szkoleniu słuchaczki i słuchacze przebywać będą do 13 maja 2025 roku. Przed nimi okres intensywnej nauki, w trakcie której zdobywać będą niezbędną wiedzę i umiejętności. Pod koniec nauki odbędą także - w ramach praktyk - pierwsze służby w terenie pod okiem starszych kolegów. Całe szkolenie zakończone zostanie egzaminem, uzyskanie oceny pozytywnej będzie dla słuchaczy początkiem prawdziwej służby w Policji.
Uroczystego otwarcia szkolenia, w sali konferencyjnej mieleńskiej placówki, dokonał Komendant Szkoły Policji insp. Piotr Cekała. W swoim przemówieniu Komendant zwrócił uwagę między innymi na fakt, że poprzez włożenie policyjnego munduru słuchacze stali się częścią struktury o szczególnej dyscyplinie służbowej. Komendant zwrócił także uwagę na bardzo rozległy materiał, który podczas szkolenia będą musieli opanować słuchacze.
W trakcie otwarcia obecny był również Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów garnizonu zachodniopomorskiego asp.szt. Marian Boguszyński, który - jako gospodarz - przywitał policjantów na terenie placówki w Mielnie.
Pierwsze tygodnie nauki i służby to tak zwany okres unitarny, podczas którego słuchacze muszą dokładnie zapoznać się z regulaminami musztry oraz codziennym funkcjonowaniem z w jednostce zhierarchizowanej. Okres unitarny, jest ważny również dlatego, że wobec braku obowiązkowej służby wojskowej, dla większości młodych ludzi jest to pierwszy kontakt mundurem, a w dalszej perspektywie również z bronią.
Rota policyjnego ślubowania.
"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej".
Art. 27 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji