Aktualności

Pomoc w stanie zagrożenia życia

Data publikacji 24.09.2024

Udzielanie pierwszej pomocy, w niektórych wypadkach łączy się wprost z ratowaniem życia - jednym z nich są masywne krwotoki. Jak je skutecznie zatamować - umiejętności z tego zakresu doskonalili wspólnie wykładowcy Szkoły Policji i strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Organizacja tego rodzaju warsztatów to kolejny etap współpracy pomiędzy wykładowcami Szkoły Policji i funkcjonariuszami z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku. W ramach dotychczasowych wspólnych przedsięwzięć, strażacy specjalizujący się w ratownictwie medycznym, pełnią rolę sędziów podczas odbywających się w naszej jednostce corocznych finałów Mistrzostw Policyjnych Ratowników z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP).

Ostatnie warsztaty poświęcone były tamowaniu masywnych krwotoków spowodowanych ranami postrzałowymi. Tego rodzaju krwawienia, ze względu na swoją intensywność i szybką utratę krwi, mogą być śmiertelne, o ile nie wdroży się w bardzo krótkim czasie odpowiednich procedur.

Aby jak najbardziej urealnić warsztaty i stworzyć warunki zbliżone do rzeczywistych interwencji, wykorzystano sztuczną krew oraz preparaty zwierzęce. Jednym z przeprowadzonych ćwiczeń było zaopatrzenie rany postrzałowej klatki piersiowej. Znajomość zasad udzielania - między innymi w takich przypadkach - pierwszej pomocy często decyduje o przeżyciu osoby poszkodowanej. Skuteczne udzielenie pomocy to nie tylko doskonała znajomość procedur, ale przede wszystkim umiejętności manualne.

W trakcie wspólnych ćwiczeń, które odbywały się terenie Szkoły Policji i Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku tamowano masywne krwotoki między innymi za pomocą techniki „pakowania rany”, certyfikowanych opasek uciskowych oraz opasek improwizowanych.
W przygotowanie i przeprowadzenie zajęć zaangażowani byli funkcjonariusze Wojewódzkich Ośrodków Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornym Sulinowie i Słupsku oraz wykładowcy słupskiej Szkoły Policji.

Wiedza i zdobyte kolejne doświadczenia przekazywane teraz będą podczas szkoleń kaskadowych kolejnym policjantom i strażakom. Jak pokazują statystyki interwencji to właśnie policjanci i strażacy są z reguły pierwsi na miejscach zdarzeń z osobami rannymi w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.
Od pierwszych działań na miejscu zdarzenia i odpowiednim przygotowaniu osób na przyjazd Zespołu Ratownictwa Medycznego zależy niejednokrotnie życie uczestników wypadków drogowych bądź innych zdarzeń.

 

Powrót na górę strony