W intencji Policji...
W intencji policjantów, pracowników Policji oraz ich najbliższych ze Szkoły Policji w Słupsku oraz z Komendy Miejskiej Policji odprawiona została w niedzielę msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jana Kantego. Uroczystej liturgii przewodniczył biskup ordynariusz diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. dr Zbigniew Zieliński.
Mszę koncelebrował będzie również kapelan Szkoły Policji ks. kan. Wojciech Filimon oraz były kapelan Szkoły ks. Lucjan Huszczonek. Była to wspólna część obchodów święta Policji, które organizowały w swoich siedzibach zarówno Szkoła Policji jak i Komenda Miejska Policji w Słupsku. Podczas liturgii obecne były także poczty sztandarowe obu jednostek.
W swojej homilii biskup Zbigniew Zieliński, mówiąc o codziennej policyjnej służbie, podkreślił, że policjantki i policjanci są częścią społeczeństwa; są „z ludu wzięci” i dla tego właśnie ludu mają służyć. Ordynariusz Koszalińsko-Kołobrzeski mówił również o empatii i miłosierdziu, które powinny cechować policjantów.
- Bycie miłosiernym nie oznacza słabości, bycie miłosiernym, wręcz przeciwnie, jest oznaką wielkości. Miłosierdzie jest drogą do zrozumienia troski o dobro publiczne, dobro wspólne, ład i porządek społeczny. Policjant często musi mierzyć się ze słabościami i bólem innych osób. W duchu miłosierdzia i wyrozumiałej troski należy podchodzić do osób, które potrzebują pomocy lub zagubiły się w swoim życiu popełniając złe rzeczy - powiedział do zgromadzonych podczas liturgii biskup Zbigniew Zieliński.
- Są wśród nas przedstawiciele społeczeństwa, ja także, czując się obywatelem tego społeczeństwa, chcę z całego serca zaprosić do czynienia tego, co decyduje o życzliwym dobru. Niech towarzyszy policjantom w ich codziennej służbie nasza ludzka życzliwość - dodał na zakończenie swojej homilii Ordynariusz Koszalińsko-Kołobrzeski.
Niedzielna liturgia była ostatnim punktem obchodów Święta Policji, które zorganizowała Szkoła Policji w Słupsku.
Corocznie policjanci obchodzą swoje święto w lipcu. W pierwszej kolejności, od początku miesiąca, lokalne obchody organizują poszczególne jednostki. Punktem kulminacyjnym, wieńczącym całość, są centralne obchody, które odbywają się na placu Zamkowym w Warszawie 24 lipca. Data ta nie jest przypadkowa.
24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę powołującą do życia Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Do wybuchu drugiej wojny światowej data ta była oficjalnym świętem polskiej Policji.
Po wojnie policjanci nie mieli jasno określonego swojego święta. Na fali przemian ustrojowych w 1989 roku powróciła kwestia wyznaczenia daty, która mogłaby być wyznaczona jako policyjne święto. W dowód szacunku dla historii formacji policyjnej, w 1995 roku Sejm przyjął uchwałę, która na oficjalne obchody święta Policji wyznaczyła dzień 24 lipca.