Prawnokarna ochrona zwierząt w Polsce
Przedstawiciele służb i organizacji, które w swojej działalności zajmują się między innymi ochroną zwierząt, uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym w słupskiej Szkole Policji. Obok przedstawicieli Policji obecni byli między innymi przedstawiciele Lasów Państwowych, Straży Parków Narodowych, Straży Gminnych, Państwowej Straży Łowieckiej oraz Straży Ochrony Zwierząt.
Szkolenie przeprowadzone zostało przez Humane Society International Polska. W zgodnej opinii uczestników były to zajęcia bardzo merytoryczne w zakresie omówienia czynów zabronionych noszących znamiona przestępstw i wykroczeń wynikających przede wszystkim z ustawy o ochronie zwierząt, jak i innych ustaw, takich jak ustawa Prawo łowieckie czy ustawa o ochronie przyrody.
Poruszana tematyka skupiła się na zwierzętach kręgowych, zarówno tych domowych, hodowlanych i wolno żyjących (dzikich). Prelegenci zwracali uwagę na złożoność zagadnień dotyczących przestępstwa zabijania i znęcania się nad zwierzętami, co przede wszystkim sankcjonuje Ustawa o ochronie zwierząt. W ciekawy sposób przedstawiono możliwe zbiegi tych przepisów z przepisami o podobnym charakterze wynikających z innych ustaw dotyczących prawa łowieckiego i ochrony przyrody.
Całość uzupełniły liczne przykłady „z życia”, które obrazowały konkretne zachowania, ale też linię orzeczniczą, jaką przyjmowały w takich sprawach polskie sądy.
- W przełożeniu tych aspektów na pracę Policji i wykonywane przez nią zadania, było to szkolenie bardzo owocne. Tematyka ochrony zwierząt jest jedną ze szczególnych dziedzin, którą zajmujemy się jako Policja. Jesteśmy jednym z tych ogniw - obok innych służb - które mają za zadanie dbać o dobrostan zwierząt, a przede wszystkim eliminować z naszego życia zachowania stanowiące przestępstwa i wykroczenia przeciwko zwierzętom - mówi uczestniczący w spotkaniu nadkom. Tomasz Jędrzejczyk, wykładowca Zakłady Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku.
W słupskiej Szkole Policji na różnego rodzaju kursach i szkoleniach wykładowcy często odnoszą się do tematyki ochrony zwierząt. Tego typu szkolenia są potrzebne ze względu na konieczność poszerzania i aktualizacji wiedzy przez kadrę dydaktyczną, co powala przekazywać policjantom uczestniczącym w zajęciach aktualną wiedzę uzupełnioną o doświadczenia z codziennej służby.