Ratownicza wiedza dla wszystkich
Co zrobić, gdy osoba osunie się na ziemię i znajdzie się w stanie NZK (nagłego zatrzymania krążenia) - w słupskiej Szkole Policji w ćwiczeniach praktycznych z tego zakresu uczestniczyły pracowniczki i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustce.
Przeprowadzone wykłady i ćwiczenia obejmowały tematykę rozpoznania nagłych stanów zagrożenia życia oraz udzielenie pomocy osobom nieprzytomnym, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Każdy uczestnik zajęć - w ramach ćwiczeń - prowadził resuscytację krążeniowo-oddechową przy użyciu automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).
Praktyczne ćwiczenia, pod kierunkiem podisp. Sylwii Rody, odbywały się na specjalnych trenażerach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Manekiny te mają realistyczne cechy anatomiczne i są w pełni zgodne z aktualnymi wytycznymi w zakresie RKO. W efekcie uczestnicy szkolenia uczestnicy mogli wyczuć odpowiedni opór klatki piersiowej, zobaczyli także unoszenie klatki piersiowej podczas wentylacji oraz zrozumieli konieczność odchylenia głowy i uniesienia podbródka, aby zapewnić odpowiednie udrożnienie dróg oddechowych.
Nauka podstaw udzielania pierwszej pomocy powinna być znana jak największej licznie osób. Im więcej z nas będzie wiedziało, jak postąpić w stanie zagrożenia życia, tym większa będzie szansa na to, że gdy sami znajdziemy się w takiej sytuacji, w pobliżu będzie ktoś, kto będzie wiedział jak - w najbardziej podstawowy sposób - tej pomocy nam udzielić.