Turniej kryminalistyczny i kontrola pojazdów
Po zakończonych zajęciach programowych, po południami odbywają się różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, podczas których młodzi policjanci mogą poszerzyć już zdobytą wiedzę a także sprawdzić swoje umiejętności na przykład w zakresie sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Można także sprawdzić zakres swojej wiedzy kryminalistycznej.
W kolejnej edycji Turnieju prawno-kryminalistycznego policjanci, oprócz rywalizacji, mieli możliwość sprawdzenia wiedzy nabytej na zajęciach. Rywalizacja - zorganizowana przez wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej - jest też swoistym sprawdzianem przygotowania na egzamin w ostatnim dniu szkolenia zawodowego podstawowego.
Wśród turniejowych pytań znalazły się między innymi zagadnienia dotyczące: elementów wstępu do prawoznawstwa, części szczególnej prawa materialnego i prawa wykroczeń, przesłuchania świadka, zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz przeszukania pomieszczeń, osób i rzeczy.
W pierwszym etapie słuchacze rozwiązywali test składający się z 25 pytań o różnej skali trudności. Osoby z najlepszymi wynikami przeszły do drugiego etapu, w którym należało rozwiązać dwa zadania. Pierwsze z nich dotyczyło kwalifikacji prawnej w oparciu o przestępstwa z kodeksu karnego oraz wykroczeń z kodeksu wykroczeń. Drugie zadanie dotyczyło dokonania oceny poprawności sporządzanej dokumentacji (wskazanie błędów i uchybień). Lista zwycięzców turnieju przedstawia się następująco:
1.miejsce | post. Radosław Buczkowski | OPP Olsztyn |
2. miejsce | post. Joanna Gajewska | KMP Toruń |
3. miejsce | post. Wiktoria Tomczak | KMP Włocławek |
W ramach popołudniowych zajęć Koła Prewencji i Ruchu Drogowego chętnym policjantom przedstawiono kompetencje funkcjonariuszy w zakresie kontroli stanu technicznego pojazdów na przykładzie ciągników rolniczych i samochodów osobowych. Ma to szczególne znaczenie dla policjantów szkolenia zawodowego podstawowego, którzy wkrótce rozpoczną służbę w jednostkach terenowych i uczestniczyć będą w tego rodzaju czynnościach. Wiedza ta może być również przydatna na przykład podczas zabezpieczania protestów rolniczych.
Młodzi policjanci omówili także postępowanie w przypadku ujawnienia nieprawidłowości w wyposażeniu, stanie technicznym bądź też w sytuacji związanej ze nieprawidłowym stanem psychofizycznym kierującego pojazdem.
Na podstawie własnych doświadczeń ze służby w terenie wykładowcy zwracali szczególną uwagę, jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na policjantach dokonujących kontroli takich pojazdów i jakie ma to znaczenie dla zapobiegania katastrofom w ruchu drogowym.