Dyżurny i policjant w terenie
Praktyczne aspekty pełnienia służby przez policjanta prewencji i ruchu drogowego w kontekście komunikacji z dyżurnym jednostki organizacyjnej Policji - to temat ostatnich popołudniowych fakultetów dla młodych policjantów. Zajęcia zorganizowane zostały w szkolnym Komisariacie Policji.
Podczas fakultetów policjanci, którzy rozpoczną dopiero swoją służbę w terenie, mogli przekonać się jak wyglądają ich działania podczas interwencji z perspektywy dyżurnego jednostki, który z racji zajmowanego stanowiska pełni rolę zarządzającego, nadzorującego oraz kontrolującego pracę podległych sobie funkcjonariuszy. W wielu przypadkach to właśnie dyżurny instruuje policjanta w jaki sposób ma wykonywać określone zadania w związku ze zleconą interwencją.
Kluczowe znaczenie w komunikacji pomiędzy policjantami z obsady stanowiska kierowania, a funkcjonariuszami „na drodze” jest przekazywanie informacji z miejsca zdarzenia drogowego lub interwencji. Umożliwia to w sposób sprawny i efektywny dyżurnemu podjęcie właściwych decyzji odnośnie skierowania na miejsce dodatkowych sił i środków, a także na podstawie zebranych informacji udzielenie funkcjonariuszowi instruktażu w jaki sposób wykonać kolejne czynności, aby interwencja mogła zostać przeprowadzona i zakończona w sposób prawidłowy.
Prowadzący zajęcia nadkom. dr Artur Winnicki przedstawiał wiele praktycznych przykładów komunikacji dyżurnego z policjantem wykorzystując własne doświadczenia z pracy na tym stanowisku. Wiedza teoretyczna poparta własnym doświadczeniem była dla słuchaczy źródłem wielu cennych wskazówek, które już wkrótce będą mogli sprawdzić podczas swoich pierwszych samodzielnych służb.