Międzynarodowe doskonalenie policjantów
Aktywnie rozwija się międzynarodowy projekt współpracy policyjnych jednostek szkoleniowych realizowany w ramach europejskiego Programu Erasmus+. Uczestnikiem jednego z takich przedsięwzięć jest Szkoła Policji w Słupsku. Nasi przedstawiciele goszczą aktualnie w Litewskiej Szkole Policji w Kownie.
Projekt współpracy policyjnych jednostek szkoleniowych rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Gospodarzem projektu jest Akademia Policji w Zagrzebiu a uczestnikami: Szkoła Policji Litwy, Agencja ds. Edukacji i Szkolenia Zawodowego w Bośni i Hercegowinie oraz Szkoła Policji w Słupsku. Jesienią, również w Zagrzebiu, nastąpiło podpisanie porozumienia między uczestnikami programu.
W październiku odbyły się spotkania w formule on-line, podczas których koordynatorzy i eksperci wspólnie utworzyli ogólny zarys tematyki oraz programu szkolenia, który zatytułowali jako „Wspólny program nauczania dla służb ratowniczych w zakresie użycia siły i procedur taktycznych pierwszej pomocy - `FIRST-TAC` ”.
Podczas jesiennych spotkań on-line zostały także rozdzielone zadania poszczególnym partnerom dotyczące przygotowania materiałów szkoleniowych pod kątem merytorycznym i metodycznym na spotkanie robocze „face to face meeting” w Zagrzebiu.
Spotkanie robocze wszystkich stron odbyło się na przełomie listopada i grudnia w Zagrzebiu. Jego efektem jest opracowanie celów szkolenia oraz celów poszczególnych zagadnień. Uczestnicy zajęli się także wyznaczeniem ram czasowych oraz określeniem czasu realizacji poszczególnych elementów szkolenia. Wstępnie nakreślono również wymagania w zakresie kadry instruktorskiej, zaplecza oraz sprzętu potrzebnego do realizacji poszczególnych tematów zajęć.
W spotkaniu, które odbywa się w tym tygodniu na Litwie, udział bierze pięciu wykładowców Szkoły Policji w Słupsku, którzy specjalizują się w taktyce i technikach interwencji, pierwszej pomocy oraz strzelaniu.
Pierwsze pilotażowe szkolenia w krajach-uczestnikach programu zostaną zrealizowane w drugiej połowie 2024 roku.