Aktualności

Doskonalą pierwszą pomoc

Data publikacji 18.01.2024

Na kursach specjalistycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy doskonalą swoje umiejętności policjanci z jednostek terenowych Policji. Każdy policjant nabył takie umiejętności tuż po wstąpieniu do służby - podczas szkolenia zawodowego podstawowego. Warto o tym pamiętać, gdy nagle potrzebna będzie pomoc.

Kurs specjalistyczny z zakresu udzielania pierwszej pomocy (UPP) jest ugruntowaniem, ale i rozszerzeniem dotychczas posiadanej wiedzy i umiejętności ratowniczych. Każdy policjant już czasie szkolenia zawodowego podstawowego, na początku swojej służby w policji, musi zaliczyć kilkudziesięciogodzinny kurs udzielania pierwszej pomocy. Warto również podkreślić, że policjant ma obowiązek prawny udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, wynika to również zasad policyjnej etyki zawodowej.

W trakcie tygodniowego kursu policjanci doskonalą postępowanie ratownicze w miejscu zdarzenia. W ramach ćwiczeń praktycznych każdy z uczestników szkolenia prowadzi podstawowe zabiegi resuscytacyjne a także wykorzystuje automatyczny defibrylator zewnętrzny czyli AED.
Szczególną uwagę poświęca się również zabezpieczeniu osoby poszkodowanej, u której występuje krwotok, uraz kostny, zawał mięśnia sercowego, porażenie prądem, wychłodzenie organizmu, śpiączka metaboliczna lub reakcja uczuleniowa.
Policjanci omawiają także zabezpieczenie osoby poszkodowanej, przygotowanie jej do ewakuacji i transportu oraz przekazanie zespołowi ratownictwa medycznego.

Całość zajęć kończy się egzaminem praktycznym. Jak mówią wykładowcy prowadzący zajęcia, kurs UPP jest także doskonałym wstępem do kolejnych, już bardziej specjalistycznych zajęć - kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy, po ukończeniu którego - i zdaniu egzaminu państwowego - policjant otrzymuje tytuł ratownika.

Powrót na górę strony