Aktualności

Jak trafić do Szkoły Policji

Data publikacji 02.01.2023

Do Szkoły Policji w Słupsku nie można trafić wprost z "cywila". Zajęcia na szkoleniu zawodowym podstawowym i kursach specjalistycznych organizowane są wyłącznie dla policjantów. Choć charakter i struktura Szkoły przypomina uczelnię akademicką to droga do niej jest zupełnie inna, niż w przypadku cywilnej placówki.

Osoba, która chce wstąpić do Policji wypełnia odpowiednie dokumenty i składa je w Komendzie Wojewódzkiej, na terenie działania której mieszka. Dokumenty można również złożyć w większości Komend Powiatowych lub Komend Miejskich najbliżej naszego miejsca zamieszkania.  W pierwszej kolejności ocenia się czy dokumenty wypełnione są prawidłowo, a następnie z kandydatem przeprowadzana jest rozmowa wstępna. W następnej kolejności dokonuje się sprawdzenia danych zawartych w kwestionariuszu. Po zakończeniu tych czynności rozpoczyna się kolejny etap - testy.

Na początku kandydaci zdają testy. W pierwszej części rozwiązują test z wiedzy ogólnej składający się z 40 pytań. Tematyka obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Czar rozwiązywania wynosi 40 minut. Za każdą pozytywną odpowiedź przyznawany jest jeden punkt.
W drugiej części kandydaci przystępują do testu ze sprawności fizycznej. Polega on na pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w czasie nie dłuższym niż 1 minuta i 41 sekund. Normy czasowe jak i wymagania przy poszczególnych zadaniach są takie same w przypadku kobiet i mężczyzn.
Testy organizowane są przez Komendy Wojewódzkie, mogą się one odbywać również w Szkołach Policji w Słupsku, Szczytnie, Katowicach, Pile i Legionowie.

Następne etapy to test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna oraz postępowanie sprawdzające, o którym mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych.
Ostatnim etapem jest ocena stanu zdrowia kandydata przez komisję lekarską.
Na zakończenie tworzona jest lista rankingowa kandydatów według liczby zdobytych punktów. Im wyższa pozycja na liście, tym większa szansa na przyjęcie do Policji.

Początek policyjnej służby to złożenie ślubowania, połączone z wręczeniem aktu mianowania na pierwszy stopień - posterunkowego. Nowo przyjęty policjant kierowany jest na szkolenie zawodowe podstawowe do jednej ze Szkół Policji.
Po 7-miesięcznym szkoleniu zakończonym testem wiedzy, policjant przygotowany jest do pełnienia samodzielnej służby na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.

Więcej szczegółów na temat procedury doborowej można znaleźć na stronach Komend Wojewódzkich Policji. Opis procedury znajduje się między innymi na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Powrót na górę strony