Młodzież wobec uzależnień
O diagnozowaniu uzależnień uczniów i sposobach wykrywania narkotyków mówili wykładowcy Szkoły Policji podczas spotkania z nauczycielami i pracownikami obsługi słupskiego II-go Liceum Ogólnokształcącego.
Szkolenie przeprowadzone zostało pod hasłem „Używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież. Rekomendowane działania podejmowane przez Szkoły”.
Wykładowcy w trakcie spotkania mówili o tym, jakie działania powinni podejmować nauczyciele a także pracownicy obsługi szkoły w przypadku ujawnienia sytuacji, w której młodzież ma przy sobie środki psychoaktywne. Mówiono również o tym jakie działania należy podjąć jeśli uczeń znajduje się w stanie po użyciu środków odurzających. Problematykę tę przedstawili uczestnikom mł.asp. Monika Sadurska oraz asp.szt. Łukasz Chłopicki.
Policjanci przedstawili też uregulowania prawne i omówili obowiązek powiadomienia odpowiednich instytucji w przypadku ujawnienia sytuacji, w których obecne są narkotyki – chodzi tu zarówno o posiadanie jak i zażywanie takich substancji. Mówi o tym artykuł 304 Kodeksu Postępowania Karnego w paragrafie 2:
„Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa”.