Aktualności

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Data publikacji 03.12.2022

Celem obchodzonego w sobotę, 3 grudnia dnia jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych oraz pomoc we włączeniu ich w życie społeczne. Jak informuje Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Słupsku do spraw Ochrony Praw Człowieka jest to kolejna okazja do większej, społecznej integracji.

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych oraz pomoc we włączeniu ich w życie społeczne.
Obchody są też  okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego, a także na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.

W celu skutecznej ochrony prawa osób niepełnosprawnych, między innymi do wolności, bezpieczeństwa, swobody poruszania się, niezależnego życia, ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, jak również do edukacji oraz udziału w życiu politycznymi kulturalnym, w 2006 roku na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ została przyjęta Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Celem Konwencji jest popieranie, ochrona, zapewnienie pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby niepełnosprawne oraz popieranie poszanowania ich przyrodzonej godności.

Konwencja, którą Polska ratyfikowała w 2012 roku, opiera się na następujących zasadach:

  • poszanowanie przyrodzonej godności, autonomii osoby, w tym swobody dokonywania wyborów, a także poszanowanie niezależności osoby,
  • niedyskryminacja,
  • pełny i skuteczny udział i włączenie w społeczeństwo,
  • poszanowanie odmienności i akceptacja osób niepełnosprawnych, będących częścią ludzkiej różnorodności i całej ludzkości,
  • równość szans,
  • dostępność,
  • równość mężczyzn i kobiet,
  • poszanowanie rozwijających się zdolności niepełnosprawnych dzieci oraz poszanowanie prawa dzieci niepełnosprawnych do zachowania tożsamości.

Należy również podkreślić, iż zgodnie z zasadami etyki zawodowej postępowanie policjanta w kontaktach z innymmi ludźmi powinna cechować życzliwość oraz bezstronność wykluczająca uprzedzenia rasowe, narodowościowe, wyznaniowe, polityczne, światopoglądowe lub wynikające z innych przyczyn na przykład z niepełnosprawności.
Ponadto policjant wykonując zadania służbowe powinien dostosować swoje zachowanie do sytuacji i cech osób, z którymi ma kontakt, a także uwzględnić uzasadnione potrzeby tych osób, jak również zachować szczególną wrażliwość i udzielać im możliwie wszechstronnej pomocy.

 

Powrót na górę strony