Międzynarodowe warsztaty młodych policjantów
Od października 2019 roku Szkoła Policji w Słupsku jest partnerem projektu Erasmus+ zgodnie z umową grantową nr 2019-1-LT01-KA202-060725, którego stroną wiodącą jest Szkoła Policji na Litwie, a uczestnikiem również Akademia Policyjna w Zagrzebiu. Ostatnie ze wspólnych spotkań warsztatowych odbyło się w Słupsku.
Istotą projektu jest stworzenie i przeprowadzenie szkolenia pt. „Opracowanie koncepcji międzynarodowego szkolenia słuchaczy poprzez kooperatywne uczenie się”, które zawiera elementy z zakresu szkolenia strzeleckiego, taktyki interwencji i ruchu drogowego. Szkolenie ma na celu zapoznanie słuchaczy z wypracowanymi i stosowanymi przez międzynarodowe jednostki szkoleniowe procedurami i zasadami postępowania w zakresie zdobywania i doskonalenia policyjnej wiedzy i umiejętności. Ponadto jest to również możliwość poznania przez słuchaczy aspektów policyjnej współpracy międzynarodowej, co w dzisiejszej dobie staje się nieodzowną częścią pracy Policji.
W ramach tego projektu, zostały przeprowadzone wspólne, międzynarodowe szkolenia słuchaczy z Polski, Litwy oraz Chorwacji. Grupę szkoleniową każdorazowo tworzyli słuchacze szkół policyjnych z państw uczestniczących w projekcie (po 6 słuchaczy z każdego państwa).
Językiem wiodącym w trakcie szkolenia był język angielski, co jest kolejnym pozytywnym aspektem w zakresie podnoszenia umiejętności posługiwania się językiem obcym w praktyce.
Warsztatowe zajęcia w Polsce, Chorwacji i Litwie pokazały, że generalne założenia programów szkoleniowych ze wszystkich państwach są do siebie bardzo zbliżone. Słuchacze szkoleń zawodowych podstawowych w policyjnych szkołach posiadają podobne kompetencje i umiejętności.
Są jednak również różnice. Polscy i litewscy policjanci podczas przygotowania się do służby oraz po jej zakończeniu stosują strzał kontrolny przy rozładowaniu i przejrzeniu broni - czynności takiej nie wykonują policjanci chorwaccy.
Na Litwie aby zatrzymać pojazd do kontroli z jadącego radiowozu, oprócz sygnałów dźwiękowych i świetlnych policjanci zobowiązani są do podania słownego komunikatu z wezwaniem do zatrzymania się przez zewnętrzny zestaw głośnikowy. W policji polskiej i chorwackiej do zatrzymania innego pojazdu wystarczą jedynie sygnały świetlne i dźwiękowe policyjnego radiowozu.
W zakresie długości szkolenia zawodowego podstawowego jego długość jest różna w różnych krajach: w Polsce - 7 miesięcy, na Litwie 10 a w Chorwacji - 12. W zakresie limitu wiekowego w Chorwacji górna granica wynosi 28 lat, w Polsce i na Litwie takiego limitu nie ma.