Rozmowy przed kamerą
Dobiega końca kolejna edycja szkolenia zawodowego podstawowego, które na początku służby przechodzi każdy policjant. Oprócz kształcenia typowo policyjnych umiejętności, nowi policjanci poznają podstawy komunikacji z dziennikarzami.
Program szkolenia zawodowego podstawowego zawiera w sobie wiele jednostek szkoleniowych, które przygotować mają nowego policjanta do pełnienia służby na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.
Niewielkim elementem tego szkolenia są także wykłady i ćwiczenia poświęcone sposobom udzielania informacji przedstawicielom mediów. Policjanci prewencji bardzo często są pierwszymi funkcjonariuszami na miejscach zdarzeń i wypadków. Oprócz zabezpieczenia miejsca i udzielenia pomocy, może się zdarzyć, że zaistnieje potrzeba odpowiedzi na pytania dziennikarzy.
W ramach zajęć policjanci poznają między innymi Zarządzenie nr 1204 Komendanta Głównego Policji w sprawie form i metod działalności prasowo-informacyjnej w Policji. Podczas zajęć wykładowych mowa jest o prawnym obowiązku udzielenia informacji a także uprawnieniach i zakazach w zakresie udzielanych informacji. Policjanci poznają również podstawowe zasady kontaktu z przedstawicielami mediów oraz zasady poprawnej komunikacji interpersonalnej.
Całość wykładów kończy test, po którym odbywa się część praktyczna - udzielanie informacji na miejscu zdarzenia.